Bültenler

Akşam Bülteni: Twitter, Apple, Nvidia, Snowflake, Boeing

May 26, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Twitter, Apple, Nvidia, Snowflake, Boeing

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 26 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🐦 Musk’ın Yeni Teklifiyle Birlikte Twitter Yine Yükseldi

Elon Musk’ın Twitter (TWTR)’ı devralma teklifinde 33,5 milyar dolar ödemeyi planladığı ortaya çıktı. Musk, şu anda bu planını yürürlüğe koymak için Twitter’in kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey ve diğer yönetim kurulu üyeleriyle görüşmelerini sürdürüyor.

Her ne kadar Twitter’ın ilk başta belirlenen meblağda indirim yapmaya niyeti olmasa da SpaceX ve Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’ın bu konudaki ısrarını devam ettireceği düşünülüyor.

Bu haberin ortaya çıkmasından sonra Twitter’ın hisseleri 5%’ten fazla yükselirken, Tesla hisseleri yaklaşık 1% oranında düşüş yaşadı.

Peki, Musk teklifini 44 milyar dolardan neden 33,5 milyar dolara düşürdü? Mayıs ayının başlarında Musk, platformdaki sahte ve spam hesapların oranını araştırırken 44 milyar dolarlık anlaşmayı “duraklamaya” alacağını bildirdi.

Ayrıca Musk, Miami’deki All In Summit teknoloji konferansında, platformdaki asılsız faaliyetler ve hesaplarla ilgili endişeleri göz önüne alındığında, Twitter anlaşmasının potansiyel olarak daha düşük bir fiyata yapılması gerektiğini önerdi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📱 Apple Çalışanlarına Zam Yapıyor

Apple (AAPL), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu yıl kurumsal ve mağaza çalışanları için ücret artışı yapacağını söyledi. Apple’ın bu kararı, çalışanlar artan enflasyon ve yaşam maliyeti ile mücadele ederken geldi.

Apple’ın bu hamlesi, Google (GOOGL), Amazon (AMZN) ve Microsoft (MSFT)’un son haftalarda kalifiyeli çalışanlarını elde tutmak ve yeni yetenekleri şirket bünyesine çekmek için çalışanlara daha fazla ödeme yapmak adına yaptığı ücret yapılarında değişiklik yapmasının ardından açıklandı.

Apple ayrıca ABD’deki mağaza çalışanlarının başlangıç ​​ücretini saatini 20 dolardan 22 dolara yükseltecek.

Enflasyon nisan ayında 8,3% ile 40 yıldan fazla bir sürenin en yüksek oranı olurken, işsizlik 3,6% ile düşük seviyede kaldı. Bu faktörlerin birleşimi, özellikle teknoloji gibi yüksek talep gören alanlarda birçok işçiyi diğer şirketlerde daha iyi ücret veya daha esnek koşullar aramaya itti.

Öte yandan Facebook (FB), Snap (SNAP) ve Nvidia (NVDA) gibi birçok şirket kısa süre önce piyasa koşullarına yanıt olarak maliyetleri kontrol etmek için işe alımları yavaşlatacaklarını da açıkladı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟢 Nvidia İşe Alımları Yavaşlatıyor

Nvidia (NVDA) CFO’su Colette Kress, şirketin çarşamba günü ilk çeyrek mali kazançlarını bildirmesinin ardından yaptığı açıklamada, şirketin  zorlu bir makro ekonomik ortamla uğraşırken işe alım hızını ve kontrol giderlerini yavaşlatacağını söyledi.

Nvidia, satışlar ve kazançlar için analist beklentilerini aşmayı başardı. Ancak çip üreticisinin mevcut çeyrek için beklentilerin bir tık üstünde kalan bir tahminde bulunmasının ardından hisse senedi, genişletilmiş işlemlerde 10%’dan fazla düştü.

Nvidia, mevcut çeyrek için gelirin, analistlerin 8,54 milyar dolarlık beklentilerinin aksine 8,1 milyar dolar olacağını bildirdi.

Yatırımcılar ise yüksek enflasyon ve makroekonomik belirsizlik döneminde hızlı büyüyen hisse senetlerinden kaçınıyor.

Nvidia hissesi 2022’de şimdiye kadar 43%’ün üzerinde düştü. Ayrıca şirketin işletme giderleri, yıllık bazda 35% oranında artarak 1,6 milyar dolara yükseldi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

❄️ Snowflake Hisseleri Neden Düşüyor?

Snowflake (SNOW) hisseleri analistlerin beklentilerinin altında kaldı. Şirketin olumsuz açıklamasının ardından hisseler, çarşamba günü genişletilmiş işlemlerde 16% kadar düştü.

Bir açıklamaya göre, şirketin geliri, 30 Nisan’da sona eren çeyrekte yıldan yıla yaklaşık olarak 85% oranında arttı. Bir önceki çeyrekte, gelir 101% artış gösterdi. Snowflake’in gelirinin neredeyse tamamı, önceki çeyrekteki 102%’ye kıyasla 84% artan ürün gelirinden geliyor.

Snowflake’in net zararı, bir önceki çeyrekte 203,2 milyon dolara kıyasla 165,8 milyon dolara indi.

Hisselerdeki bu düşüşün en önemli nedeni bu yıl yaşanılan makro ekonomik zorluklar oldu. Geçen yıl şirket, bazı müşterilerinde beklenenden çok daha yüksek bir tüketim ile çok hızlı bir şekilde büyüme görmüştü. Bu yıl ise işletmelerin büyüme oranları geçen yıla kıyasla daha düşük ve harcama alışkanlıklarında keskin bir değişim bulunuyor.

Şirket, Amazon (AMZN), Target (TGT), Walmart (WMT), Netflix (NFLX), Peloton (PTON) ve Meta (FB) gibi diğer şirketlerin yaşadığı düşüş ile Snowflake hisseleri arasında hiçbir bağlantının bulunmadığını da belirtti. Snowflake, yavaşlamanın özellikle nisan ayında geldiğini belirtti. Ayrıca mayıs ayının son iki haftası her ne kadar şirket için çok iyi geçse de makro ekonomik endişeler yöneticileri daha temkinli davranmaya itti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚀 Boeing Uzay Sektöründe Önemli Bir Eşiği Geçti

Boeing (BA), çarşamba günü mürettebatsız Starliner uzay aracını New Mexico çölüne indirdi ve şirket astronotları taşımaya hazırlanırken çok önemli bir test uçuşunu tamamladı.

Starliner, günün erken saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrıldıktan sonra ABD Ordusu’nun White Sands Füze Menziline indi ve altı günlük Orbital Uçuş Testi 2’yi veya OFT-2 görevini tamamladı.

Misyon, en önemli test hedeflerinden birini tamamlayarak ISS’ye ulaştı ve başarıya bir adım daha yaklaştı. OFT-2, Boeing’in son üç yılda çeşitli engellerle ve gecikmelerle karşılaşan Starliner geliştirmesinde kritik bir gelişmeye de imza attı.

Boeing, Starliner uzay aracını NASA’nın Ticari Mürettebat programı kapsamında geliştiriyor ve kapsülü inşa etmek için yaklaşık 5 milyar dolarlık sözleşme kazandı. Şirket, Crew Dragon uzay aracının geliştirilmesini tamamlayan ve şu anda NASA için dördüncü operasyonel insan uzay uçuşunda bulunan Elon Musk’ın SpaceX’ine karşı rekabet ediyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Twitter, Apple, Nvidia, Snowflake, Boeing

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı