Bültenler

Akşam Bülteni: Tesla, Netflix, Elektrikli Araç Hisseleri, Abbott Labs, P&G

April 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Tesla, Netflix, Elektrikli Araç Hisseleri, Abbott Labs, P&G

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 21 Nisan 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

💵 Tesla 1. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Rekor Satış

Tesla (TSLA), 2022 için ilk çeyrek bilançosunu yatırımcılarıyla paylaştı ve analistlerin beklentilerini bir kez daha aşmayı başardı. 

İşte çeyrek bilançosundan öne çıkanlar ve beklentiler:

  • Hisse başına kazanç: 3,22 dolar, beklenti 2,26 dolar yönündeydi.
  • Gelir: 18,76 milyar dolar, beklenti 17,80 milyar dolar yönündeydi.
  • Şirketin hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 6%’ya kadar yükseldi.

Otomotiv geliri, geçen yılın aynı dönemine göre 87% artarak 16,86 milyar dolara ulaştı. Otomotiv brüt kâr marjları, Tesla’nın ana segmentinde 5,54 milyar dolar brüt kâr elde etmesiyle 32,9%’a yükseldi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📉 Bill Ackman, Netflix’te Büyük Zarar Etti

Milyarder yatırımcı Bill Ackman, Netflix (NFLX)‘e yaptığı 1,1 milyar dolarlık yatırımdan zarar etti. Netflix son on yıl içinde ilk kez abonelerinde kayıp yaşadıktan sonra milyarder 400 milyon dolardan fazla bir kayıp yaşadı.

Ackman’ın yatırım fonu Pershing Square Capital Management, Ocak ayında 3,1 milyon Netflix hissesi satın almıştı, yatırımcı sadece üç ay önce satın aldığı 3,1 milyon hisseyi satarak ani bir U dönüşü yaptı.

Abonelerle ilgili olumsuz haber, Ackman’ın haftalar önce övgü yağmuruna tuttuğu şirkete sırt çevirmesine sebep oldu.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 Tesla’nın Kazancı Çinli Elektrik Araç Üreticilerine İyi Geldi

Tesla’nın ilk çeyrek kazançlarının Wall Street beklentilerini karşılayamaması üzerine Çinli elektrikli araç üreticileri NIO (NIO), XPeng (XPEV) ve Li Auto (LI)‘nun hisseleri perşembe günü yükselmeye başladı.

Elektrikli araç lideri Tesla (TSLA)‘nın elde ettiği kazançlar, ayrıca ABD’li startup Rivian (RIVN) ve Lucid Group (LCID)‘un da piyasa öncesi işlemlerde hisselerinin artmasına katkı sağladı.

Hisseler, NIO 2,6%, XPeng 2,5% ve Li Auto 2,5% olmak üzere arttı. Otomobil endüstrisindeki diğer firmalar gibi, Çin’in önde gelen elektrikli araç üreticileri de tedarik zinciri sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

👩‍🔬 Abbott Labs İlk Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Bir Amerikan tıbbi cihaz ve sağlık şirketi olan Abbott Labs (ABT), geçtiğimiz çarşamba günü ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. 

2022’nin ilk aylarındaki Omicron vakaları; Covid-19 test kiti satışlarına oldukça etki ederken şirketin ilk çeyrekteki kârı, bu artış sebebiyle 2,4 milyar doları geride bıraktı.

Abbott, ilk çeyrek net gelirinin, tanı testleri satışlarındaki hızlı artış sayesinde, bir önceki yılki 1,79 milyar dolara kıyasla 36,5% artarak 2,44 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🔵 Procter & Gamble’ın İlk Çeyrek Bilançosu Beklentiyi Aştı

P&G (PG)‘nin satışları bazı ürünlere olan talep artışlarına bağlı olarak tahminleri aştı. Şirketin CEO’su Jon Moeller, bir çeyreği daha artan maliyet sorunlarına rağmen satışlardaki büyüme ve sıralı kazanç büyümesinde ilerleme kaydederek geride bıraktıklarını açıkladı. 

Şirket raporunda çarşamba günü ilk çeyrek kazançları açıklandı. Procter & Gamble’ın satışları üçüncü mali çeyrekte 19,4 milyar dolara seviyesine yükseldi. Analistlerin tahmini ise 18,7 milyar dolardı.

Mart ayında sona eren mali çeyrekte 5,5% artış meydana gelmiş oldu. Finans Grubu Başkanı Andre Schulten, yatırımcılara yaptığı bir açıklamasında “Markalarımızın gücüne dayanarak, fiyat artışlarını dikkatli bir şekilde uyguluyoruz.” dedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Tesla, Netflix, Elektrikli Araç Hisseleri, Abbott Labs, P&G

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı