Bültenler

Akşam Bülteni: Netflix, Musk-Gates Tartışması, Twitter, Coca Cola, Activison Blizzard

April 25, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Netflix, Musk-Gates Tartışması, Twitter, Coca Cola, Activison Blizzard

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 25 Nisan 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🔑 Netflix Şifre Paylaşımını Engellemek İçin Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Ocak ayının sonlarına doğru yaptığı açıklamalarda 100 milyondan fazla hanenin ortak bir Netflix parolası kullandığını duyuran Netflix (NFLX), şifre paylaşımını engellemek için yeni düzenlemeler getiriyor.

Şirket, şifre paylaşımı konusunda kullanıcıların hesaplarını dondurma veya askıya alma gibi bir yaptırım uygulamayı düşünmüyor. Bu yaptırımlar yerine, aynı hesabı birden fazla kişinin kullanması durumunda ekstra bir ücret belirlemeyi planlıyor.

Netflix’in net gelirindeki düşüşü yok etmeyi hedefleyen bu ek ücretlendirme planının işleyişi, şifreleri diğer haneler tarafından kullanılan hesap sahiplerine bir uyarı göndermesiyle başlıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 Elon Musk ve Bill Gates’in Tesla Tartışması

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk ile Microsoft (MSFT) Kurucusu Bill Gates arasındaki konuşmalar basına sızdı. Bu gelişmelerin ardından Musk, Gates ile işbirliğinde olmak istemediğini doğruladı.

İkili arasındaki gerginlik “WholeMarsBlog” rumuzlu Twitter kullanıcısının Tesla hisseleri ile ilgili bir tweet atması ile başladı.

Hesabın paylaştığı ekran görüntülerinde Bill Gates’in Musk’la iklim kriziyle ilgili bir hayırseverlik işine girmek istediği anlaşılıyor. 

Elon Musk’ın ise Gates’in teklifini Tesla’nın açığa satış hakkında yaptığı spekülasyonlar nedeniyle geri çevirdiği kulislerde konuşuluyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🐦 43 Milyar Dolarlık Devralma Anlaşması İçin Görüşmeler Başlatıldı

Twitter (TWTR), Elon Musk ile 43 milyar dolarlık devralma teklifi için görüşmelerde bulunuyor. Wall Street Journal anlaşmanın bu hafta içinde tamamlanabileceğini bildirdi.

Musk geçen hafta Twitter’ı satın almak için 46,5 milyar dolarlık finansman sağladığını söyledi. Birden fazla rapora göre Twitter, Elon Musk ile sosyal medya şirketini satın alması için 43 milyar dolarlık teklifi üzerine görüşmelere başladı.

Wall Street The Journal, anlaşmanın bu hafta içinde tamamlanabileceğini, ancak imzalanacağının garantisi olmadığını belirtti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🔴 Coca-Cola’nın Gelir Artışı İlk Çeyreğe Damgasını Vurdu

Coca-Cola (KO)’nın ilk çeyrekteki net kârı, analistlerin tahminini aştı. Beklentilerin üzerinde gelen çeyrek bilançosunun sebepleri arasında fiyat artışları ve pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla gazlı içeceklere olan talebin yükselmesi geliyor.  

Şirket borsanın ilk çeyreğini enflasyona bağlı fiyat artışlarından dolayı gelirin analist tahminleri ve kâr planlarının çok üstünde bir değer ile kapattı. Ayrıca bazı pazarlardaki fiyat artışları diğerlerine kıyasla daha dikkat çekiciydi. 

Verilere göre, firmanın ilk çeyrekteki net kârı 16% artışla 10,5 milyar dolara çıkarak, analistlerin beklentisi olan 9,83 milyar doları ve 0,64 dolar hisse başına kâr ile 0,58 dolarlık beklentiyi aştı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🎮 Activision Blizzard’ın İlk Çeyrek Bilançosu Hayal Kırıklığı Yarattı

Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, şirketin beklentileri karşılamayan ilk çeyrek bilançosunun açıklamasının ardından pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde düşüş yaşadı. 

Şirket, 1,77 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 0,64 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Bu rakam, şirketin geçen yılın aynı çeyreğinde bildirdiği 2,28 milyar dolarlık gelirin oldukça aşağısında kalıyor.

Şirket bir basın bülteninde finansal performansın öncelikle Call of Duty ve ürün döngüsü zamanlamasındaki düşük sonuçlara yansıyarak yıldan yıla düştüğünü de belirtti. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Netflix, Musk-Gates Tartışması, Twitter, Coca Cola, Activison Blizzard

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı