Bültenler

Akşam Bülteni: Elon Musk, Bill Gates, Shell, Etsy, Ebay, Facebook

May 5, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Elon Musk, Bill Gates, Shell, Etsy, Ebay, Facebook

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 5 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🤵‍♂️ Elon Musk, Met Gala’da Twitter’a Dair Açıklamalar Yaptı

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk bu yıl da Met Gala’ya katıldı. Moda etkinliğinde, klasik bir smokin giymeyi tercih eden 50 yaşındaki dünyanın en zengin adamı, kırmızı halıda Twitter (TWTR)‘ı satın almasıyla ilgili gelen sorulara da cevap verdi.

Vogue canlı yayın sunucusu LaLa Anthony ile konuşan Musk, “Amacım Twitter’ı olabildiğince kapsayıcı bir hale getirmek” dedi.

Musk aynı zamanda, insanların, sosyal medya platformunu “ilginç, komik ve eğlendirici” bulmasını umduğunu ve onların hayatlarını daha iyi hâle getireceğine inandığını da ekledi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 Bill Gates, Tesla Hakkında Konuştu

Microsoft (MSFT) Kurucu Ortağı Bill Gates, elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA)’da açığa satış pozisyonu olup olmadığı konusundaki sorulara dolaylı bir şekilde cevap verdi.

  • Açığa satış nedir? Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da bilinen açık pozisyonda önce yüksek fiyattaki varlıklar ödünç alınır. Ardından fiyat düştüğünde bu varlıklar gerçekten satın alınıp aracıya iade edilir. Detaylı bir açıklama için kelimenin Borsa Terimleri‘ndeki sayfasını inceleyebilirsin.

66 yaşındaki girişimci ve yatırımcı, Tesla’daki pozisyonunun iklim değişikliği girişimlerine olan adanmışlığıyla alakalı olmadığını söyledi.

Wall Street Journal’ın CEO Konsey Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Tesla’daki açığa satış pozisyonunuzun iklim değişikliği konusundaki ciddiyetinizle bir ilgisi olabileceğini düşünmüyorum.” dedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛍️ Etsy ve eBay’in Bilançosu E-ticaretteki Gerileyişi Gösteriyor

Etsy (ETSY), çarşamba günü beklenenden daha iyi olan ilk çeyrek bilançosunu bildirdi. 

Ancak bu göreceli pozitif büyüme e-ticaret şirketlerinin pandemideki hızlı büyüme oranını koruyabileceği endişesini gidermedi. Pandemi kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte e-ticaret şirketleri için gösterilen yoğun talep giderek azalmaya başladı. Bu da doğal olarak birçok şirket için tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

Örneğin, ilk çeyrekte gelirlerinin azaldığını açıklayan eBay (eBay)’in hisseleri uzun vadeli işlemlerde 6%’dan fazla düşerken, Etsy’nin hissesi ise 12%’ye kadar düşüş kaydetti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛢️ Shell, 2008’den Sonra En Yüksek Çeyreklik Kârını Elde Etti

Petrol devi Shell (SHEL), perşembe günü yaptığı açıklamada yükselen emtia fiyatlarıyla birlikte 2008’den bu yana en yüksek üç aylık kâra ulaştığını belirtti. 

Shell bu kâr rekorundan dolayı Birleşik Krallık hükümetini sadece bir defalığına mahsus olmak üzere, halkın enerji faturalarındaki yükünü hafifletmek adına, petrol ve enerji şirketlerinden vergi toplamaya da davet etti.

Shell ilk çeyreği yaklaşık olarak 9,1 milyar dolarlık gelir ile kapattı. Bu rakam geçtiğimiz yılın ilk çeyreğindeki 3,2 milyar dolar ve son çeyreğindeki 6,4 milyar dolar olan şirket geliri ile karşılaştırıldığı zaman petrol devinin daha bu yılın ilk çeyreğinde rekor kırmayı başardığı gözlemleniyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📘 Facebook İşe Alımları Azaltıyor

Facebook’un ana şirketi Meta (FB), Apple (AAPL)’ın gizlilik üzerine yaptığı değişiklikler ve Ukrayna’da yaşanan savaş gibi süregelen zorluklar nedeniyle işe alım hızını yavaşlatıyor.

Meta’nın bir sözcüsü: “Yetenek hattımızı işletme ihtiyaçlarımıza göre yeniden değerlendiriyor ve bu kazanç döneminde edindiğimiz veriler ışığında büyümeyi yavaşlatıyoruz.” dedi. “Ancak, uzun dönemli etkiye odaklandığımızdan emin olmak için iş gücünü büyütmeye devam edeceğiz.” sözlerini de ekledi. 

Meta, geçen hafta açıkladığı bilançoda, ikinci çeyrekte yıldan yıla bir gelir düşüşünü tahmin etmişti. Şirketin planlarına yakından tanık olan bir kişi, Meta’nın orta ve üst düzey pozisyonların çoğu için işe alımı durdurmayı veya yavaşlatmayı planladığını söyledi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Elon Musk, Bill Gates, Shell, Etsy, Ebay, Facebook

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı