Bültenler

Akşam Bülteni: Apple, Facebook, Salesforce, Victoria’s Secret

Akşam Bülteni: Apple, Facebook, Salesforce, Victoria’s Secret
Google News Icon Takip Et

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 1 Haziran 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🔎 Apple, Arama Motoru mu Çıkarıyor?

Robert Scoble, 6 Haziran Pazartesi günü gerçekleşecek olan Apple (AAPL) WWDC’den neler beklenebileceğine dair bir sürü madde yayınladı. Robert yayınladığı maddelere ek olarak yeni bir arama motorunun da gelebileceğini belirtti.

Robert, Apple’dan artırılmış gerçeklik (AR) ile ilgili olarak ne beklenmesi gerektiği konusunda çok daha fazla detayı da bildirdi. Tüm bu yeniliklerin yanında yakında Apple Glass’ı da görürsek hiç şaşırmayacağını belirtti.

Apple’ın yıllar içinde web aramasına nasıl yavaş yavaş girdiği bilinen bir gerçek. 2014 yılında Apple Spider – Applebot’un belirtilerini görmüştük. Ardından 2015’te Apple, kendi arama sıralama faktörlerini ve AppleBot kullanıcı aracısı ayrıntılarını listeledi. Ayrıca, John Giannandrea’nın 2018’de Google (GOOGL)’dan Apple’a geçtiği de biliniyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🌎 Facebook’un Meta’ya Dönüşümü Tamamlanıyor

Facebook ana şirketi Meta Platforms (FB), 9 Haziran’da piyasa açılmadan önce borsa sembolünü “META” olarak değiştireceğini duyurdu.

CEO Mark Zuckerberg, sanal bir dünyada evren oluşturmayı ifade eden bir bilim kurgu terimi olan metaverse’i yaratmakla özellikle ilgileniyor.

Meta, borsa sembolü değişikliği ile ilgili olarak şirket hissedarlarının herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını söyledi.

Facebook bu kararını, Roundhill Ball Metaverse ETF’si için “META” kodunu kullanan Roundhill Investments’in bu borsa sembolünden vazgeçeceğini duyurmasından sonra açıkladı. Bir görüşe göre, Roundhill Investments’ın Meta’nın bu kodu kullanması için böyle bir karar aldığı düşünülüyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

☁️ Salesforce Kârını Artırırken İşe Alımları Azaltıyor

Salesforce (CRM) hisseleri, kurumsal yazılım üreticisinin analistlerin beklentilerini aşan çeyrek bilançosunu açıkladıktan sonra salı günü piyasa sonrası işlemlerde 8% artış gösterdi.

Bir açıklamaya göre, Salesforce’un geliri, 30 Nisan’da sona eren çeyrekte yıllık bazda 24% arttı. Fakat şirketin net geliri 94% düşüşle 28 milyon dolara geriledi. Şirket, böylelikle ilk çeyrekte yatırımlardan daha düşük kazanç elde etti. Ayrıca şirketin satış ve pazarlama giderleri de arttı.

Salesforce, Service Cloud’dan müşteri hizmetleri sorgularını işlemek için elde edilen gelirin yaklaşık 17% artışla 1,76 milyar dolara ulaştığını söyledi. 

Salesforce, bu çeyrekte Slack için, Sales Cloud, Service Cloud ve Marketing Cloud entegrasyonlarının beta olarak başlatmayı planlıyor. Salesforce, Slack’i temmuz ayında 27,1 milyar dolara satın almıştı. Şirket ayrıca bu çeyrekte yüz yüze etkinlikler düzenlemek için Safety Cloud’un lansmanını duyurdu. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🩱 Victoria’s Secret İleriye Dönük Olumlu Konuşmadı

Victoria’s Secret (VSCO), salı günü, Wall Street’in beklentilerini aşan bir ilk çeyrek bilançosu paylaştı. Ancak şirket yılın geri kalanında tedarik zinciri ve satış zorluklarıyla karşı karşıya kalmaya devam edebileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Ohio merkezli iç çamaşırı firması, 30 Nisan’da sona eren üç aylık dönemde tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı. Bu çeyrekte firmanın satışları bir yıl öncesine göre 4,5% düştü. Ancak bu düşüş Wall Street tahminlerinin altında kalmadı, çünkü federal teşvik destekleri şirketin 2021’in aynı döneminde satışlarını yaklaşık olarak 75 milyon dolar arttırdı. 

Öte yandan 30 Nisan’da sona eren üç aylık dönem için net gelir, bir yıl önceki 174 milyon dolara kıyasla 76,14 milyon dolara düştü.

Firmanın mağaza satışları, 2021’den sonraki çeyrekte 8% oranında düşüş yaşadı. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🍏 Apple WWDC 2022 Etkinliğinde Bizi Ne Bekliyor?

Apple (AAPL)’ın 6 Haziran’da WWDC 2022’nin açılış konuşmasında duyurulması beklenen yazılım sürümleri iOS 16 ve iPadOS 16 ile iPhone ve iPad’lere bir dizi yeni güncelleme getirecek.

Yeni sürüm, iPhone’daki bildirimler, mesajlar ve sağlık uygulaması güncellemelerini içeriyor. Apple, günün belirli bir saatinde bir özet halinde bir araya getirme seçeneği ve belirli zamanlarda gördüğünüz bildirimleri sınırlayan yeni bir odak modu da dahil olmak üzere geçen yıl da yeni bildirim değişiklikleri sundu. 

Bu yeni sürüm ile mesaj bildirimleri için yeni ses özelliklerinin getirilmesi bekleniyor. Bu arada, sağlık uygulamasının iPhone ve Apple Watch ile çalışan yeni özellikler alması da yeni sürümün değişiklikleri içinde bulunuyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı