Borsa Haberleri

Akfen Yenilenebilir Enerji’den 3 Yeni GES Yatırımı

Akfen Yenilenebilir Enerji’den 3 Yeni GES Yatırımı
Google News Icon Takip Et

Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), bir hafta içerisinde 3 farklı güneş enerji santrali (GES) yatırımı duyurdu.

Sadece yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan ve 700 MW’lık kurulu güce sahip Akfen Yenilenebilir Enerji’nin toplam kurulu gücü, 66 MW büyüklüğünde olan bu 3 farklı GES ile 766 MW’a çıkacak.

Anahtar teslim mühendislik, tedarik ve inşaat işleri sözleşmesi imzalanan projeler 2024 yılı içerisinde tamamlanarak enerji üretmeye başlayacak.

Yatırımlar Osmaniye ve Çanakkale’de Hayata Geçecek

AKFYE’nin GES yatırımlarından iki tanesi şirkete ait İmbat Enerji çatısı altında işletilen Osmaniye’deki 57 MW’lık Sarıtepe ve 23 MW’lık Demirciler rüzgâr enerji projelerinin (RES) alanlarında hayata geçirilecek.

Hibrit GES olarak kurulacak projelerden Demirciler Hibrit GES projesi 13,27 MW, Sarıtepe Hibrit GES projesi ise 12,98 MW güce sahip olacak.

3. GES projesi ise yine şirkete ait olan Derbent Enerji çatısı altında işletilen Çanakkale’deki 112,2 MW gücündeki Üçpınar RES sahasında gerçekleştirilecek. Üçpınar Hibrit GES adıyla kurulacak hibrit projenin kurulu gücü 40 MW gücünde olacak.

2024 yılında tamamlanacak 3 yeni hibrit GES santrali, üzerinde kurulacağı tesisin kalan “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM)” süresi boyunca, YEKDEM’den faydalanarak, ABD Doları bazlı sabit fiyat garantisinden faydalanabilecek.

“Enerji Alanında Lider Konumumuzu Güçlendirmek İçin Çalışıyoruz”

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, şirketin bir hafta içinde 3 yeni GES yatırımı açıklamasının, yenilenebilir kaynaklara odaklanan portföyünün önemli ölçüde genişlediği anlamına geldiğini belirtti.

Güngör, “Bu yeni girişimler, hibrit güneş enerjisi projeleri aracılığıyla toplamda 66 MW kapasite ekleyerek şirketin sürdürülebilir enerji üretimine olan bağlılığını pekiştiriyor. Geleceğe dönük olarak, yeni yatırım fırsatlarını takip etmeye ve güçlü stratejimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Her yeni proje ile yenilenebilir enerji alanında lider konumumuzu güçlendirerek, daha parlak ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim