Borsa Haberleri

Akfen Yenilenebilir Enerji, 3 Yıllık Yatırım Planlarını Açıkladı

Mart 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Akfen Yenilenebilir Enerji, 3 Yıllık Yatırım Planlarını Açıkladı

Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), 3 yıllık yatırım planlarını açıkladı. Şirket 2024’ten 2027’ye kadar güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesini artırmayı hedeflediğini ve depolamalı üretim tesislerine yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Güneş, rüzgar ve su kaynaklı yerli ve yenilenebilir enerji üretim yapan Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 700 megavat kurulu gücü bulunuyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre yeni yatırım programı, hibrit güneş enerjisi santralleri (GES) ve rüzgar enerjisi santralleri (RES) kapasite artışları ile depolamalı üretim tesisleri olmak üzere iki aşamada tamamlanacak.

Program kapsamında ilk aşamada hibrit GES ve RES’lerden kapasite artışı sağlanacak. Bu yıl başlayan ve Haziran 2025’te tamamlanması planlanan ilk aşama, hibrit GES ve RES ek kapasite artış yatırımlarından oluşuyor. İlave borçlanma yapılmaksızın tamamlanması planlanan toplam 150 ila 165 milyon dolarlık yatırımla şirketin kurulu gücüne yaklaşık 190 ila 200 megavat, üretimine ise 400 bin ila 425 bin megavatsaat katkıda bulunması hedefleniyor.

FAVÖK’e 26 Milyon Dolar Katkı Sağlaması Öngörülüyor

Söz konusu yatırım aşamasının, şirketin FAVÖK’üne 26 milyon dolar katkı sağlaması öngörülüyor. Açıklamaya göre Hibrit GES santralleri, mevcut tesisin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) faydalanırken, RES’ler ürettikleri enerjiyi piyasa fiyatından satacak.

Depolamalı Üretim Tesisi Yatırımları

Yatırım planları kapsamında ikinci aşamada ise depolamalı üretim tesisleri devreye girecek. 35% öz kaynak ve 65% proje kredisi ile finanse edilecek bu aşamanın, 2027 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bu yatırımların, 400 ila 440 milyon dolar yatırımla şirketin kurulu gücüne 295 ila 325 megavat, üretimine ise 950 bin ila 1 milyon 80 bin megavatsaat katkı sağlanması bekleniyor. FAVÖK katkısının ise yaklaşık 39 milyon dolar olacağı öngörülüyor. Depolamalı üretim tesisleri, faaliyete geçtikleri ilk 10 yıl boyunca ürettikleri elektriği YEKDEM kapsamında satacak.

Yapılan açıklamada şirketin söz konusu yatırımlarının toplam olarak FAVÖK’e yaklaşık 65 milyon dolar katkı sağlanmasının beklendiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada şirket, yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlar ile hem ekonomik büyümeye katkı sağlanacağını hem de çevresel sürdürülebilirliği desteklemeyi hedeflediklerini belirterek şöyle devam etti:

” Aynı zamanda, bu yatırımlar sayesinde yerel topluluklara istihdam sağlanması ve enerji sektöründe yeni teknolojilerin kullanımının teşvik edilmesi gibi ek faydalar da bekleniyor”

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP