┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čĆŁ Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Airbnb

December 9, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čĆŁ Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Airbnb

🔎 ABNB’ye Yakından Bakalım

Airbnb (ABNB), 8 Aralık Çarşamba günü %1,82 değer kazanarak 186,49 dolara yükseldi. Bu, şirketin art arda yükselişle kapattığı üçüncü gün oldu.

ABNB; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (219,94 dolar) 33,45 dolar altında kapattı.

❓ Peki, ABNB’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Airbnb (ABNB), çarşamba günü rakiplerine göre ortalama bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Booking (BKNG), %2,76 değer kazanarak 2.307,20 dolardan
 • TripAdvisor (TRIP), %1,15 değer kazanarak 27,19 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Aribnb (ABNB) yan kuruluşlarıyla birlikte, dünya çapındaki kullanıcılara konaklama ve tatil deneyimi sağlayan bir platform işleten şirkettir. Şirketin faaliyet modeli; ev sahipleri ve konukları çevrimiçi olarak mobil cihazlar aracılığıyla rezervasyon veya tatil deneyimi sağlamak amacıyla bir araya getirmek üzerine kuruludur. Şirket, öncelik olarak kullanıcılarına özel oda ve lüks villalar sunuyor. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 5.600 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 112,35 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 3,38 milyar dolar.
 • Son 1 ayda ABNB %3,42 değer kaybetti.

Booking (BKNG) dünya çapında online seyahat ve restoran rezervasyon hizmeti veren bir şirkettir. Şirketin en bilinen markası, online konaklama rezervasyon hizmeti veren Booking.com’dur. Şirket aynı zamanda; online araç kiralama, uçak ve gemi yolculukları da dahil olmak üzere seyahat rezervasyon hizmeti de veriyor. Merkezi Connecticut’ta bulunan şirketin yaklaşık 20 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 94,74 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 6,8 milyar dolar.
 • Son 1 ayda BKNG %13,03 değer kaybetti.

TripAdvisor (TRIP) dünya çapında online seyahat rezervasyonu alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin faaliyetleri arasında; kullanıcıların daha kapsamlı bir seyahat programı yapabilmeleri, seyahate çıktıkları noktadaki restoranları araştırmaları ve rezervasyon yapmaları için de farklı markalar altında hizmet veriyor. Merkezi Massachusetts’te bulunan şirketin yaklaşık 2.500 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 3,40 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 604 milyon dolar.
 • Son 1 ayda TRIP %16,69 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Küresel seyahat ve turizm endüstrisi, son iki yılda birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Seyahat şirketleri; Covid-19, Delta ve şimdi Omicron gibi varyantların neden olduğu şokları absorbe etme esnekliği ve yeteneği geliştirdi.
 • 2021 ortalarında, turizm endüstrisinde Delta varyantı sonrası çok daha hızlı bir yeniden toparlanma görüldü. Bu sefer canlanma sadece yurt içi ya da belirli ülkelerle sınırlı kalmadı. Seyahatin küresel ölçekte yeniden canlanmasına tanık olundu. Dünyanın dört bir yanındaki yetkililer, ‘turizme dikkatli, uyumlu ve güvenli dönüş’ çağrısında bulundu.
 • Konaklama ve seyahat sektörü, şimdi de son iki yılda edindiği bilgileri Omicron gibi olasılıklara hazırlanmak için kullanmaya hazırlanıyor. Genel olarak, en kötü senaryoda bile Omicron’un canlanmayı birkaç aydan fazla geciktirmeyecek olması bekleniyor.

👉 Haberin Olsun

 • Airbnb (ABNB); tatil sezonuna özel olarak Chicago yakınlarındaki ünlü “Evde Tek Başına” filmindeki evi ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor. Film; küçük bir çocuğun, bir yanlışlık sonucunda evde tek başına kalması ve kendisine musallat olan iki beceriksiz hırsızı çeşitli bubi tuzaklarıyla oyuna getirmesi üzerineydi. Airbnb de küçük yaştaki kullanıcıların tatil sezonunda kendilerini dilediği gibi şımartmaları için evin kapılarını açtı.
 • Booking (BKNG), araç kiralama şirketleri gibi ulaşım ortaklarını “En iyi fiyat garantili” gibi ifadeleri kullanmamaları konusunda uyardı. Düzenleyici cezalardan kaçınmak isteyen Booking; “Fiyatlarımızın en iyi fiyatlar olduğunu garanti edemeyiz. Bu yüzden kesin ifadeler kullanamıyoruz.” açıklamasında bulundu.
 • Geçtiğimiz ay TripAdvisor (TRIP)’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Steve Kaufer, şirketten ayrılacağını duyurdu. Kaufer, 2000 yılında Langley Steinert ile birlikte TripAdvisor’ı kurmuş ve online seyahat çağının devlerinden biri haline gelmesine yardımcı olmuştu. Kaufer’ın yerine gelecek yeni ismin kim olduğu ise hâlâ belirsizliğini koruyor.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Book it today: Airbnb lists ‘Home Alone’ house near Chicago — complete with booby traps — for just $25, for one night only

Booking.com Warns Car Partners About Using Over-the-Top Promo Lingo

Tripadvisor Co-Founder and CEO to Leave in 2022

The Omicron Impact: How Prepared is the Global Hospitality Industry

Veriler 08.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı