Borsa Yorumları

Ah O Gemide Ben de Olsaydım! Carnival 93% Yükselebilir!

March 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ah O Gemide Ben de Olsaydım! Carnival 93% Yükselebilir!

Stifel’den yapılan açıklamaya göre, bugün bilanço açıklaması beklenen Carnival (CCL)’daki son satış dalgası bir alım fırsatı oluşturdu.

Kruvaziyer operatörünün hisseleri, güncel fiyatı itibarıyla bu ay 14%’ün üzerinde bir düşüş yaşadı.

Stifel, satış tarafındaki analistlerin 4,3 milyar dolar seviyesinde konsensüs tahminleri yaptığı 2023 faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr (FVAÖK) için alış tarafındaki beklentilerin 4,2 milyar dolar seviyesinde olduğuna inanıyor. Yatırımcıların, cari konsensüs tahminini “biraz bayat” olarak nitelendirdiğini ifade ediyor.

Carnival (CCL)’ın aşırı muhafazakâr yöndeki ilk tahmin geçmişine dayanarak değerlendirmeler yapan analist Steven Wieczynski, kruvaziyer operatörünün tüm yıl FVAÖK tahminin 4-4,3 milyar dolar bandında olacağını öngörüyor. Ancak analist, hâlihazırda yumuşatılmış olan yatırımcı beklentileri ve yönetimden gelen açıklamaların yılın ikinci yarısında eğilimin yukarı yönlü olabileceğini ileri sürebileceğine dair olasılıklar göz önüne alındığında, tahminlerin olumsuz olarak değerlendirileceği düşüncesinde değil.

Carnival (CCL) hisseleri 2021’de yaklaşık 7% değer kaybederken, 2022’de takriben 60%’lık bir serbest düşüş yaşadı. Yılın başından bugüne kadar ise 12,98%’lük bir artış kaydetti.

Öngörülerinde hata payı olduğunu kabul eden Wieczynski, “Bu kısa vadeli ‘call’ işlemi bizim açımızdan oldukça basit görünüyor (meali: belki de tamamen yanılacağız).” ifadelerini kullandı. Analistin 12 aylık ortalamada belirlediği 18 dolarlık fiyat hedefi, güncel fiyatına kıyasla 93% yükselme potansiyeline işaret ediyor.

Ah O Gemide Ben de Olsaydım! Carnival 93% Yükselebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC