Bültenler

Ağustos Borsalar için İyi Başlamadı

Ağustos 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ağustos Borsalar için İyi Başlamadı

Yatırımcıların bir dizi bilanço arasında yön bulmaya çalıştığı ağustosun ilk gününde borsalar karışık açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,17% yükselirken, S&P 500 0,25% ve Nasdaq 0,57% geriledi.  

📍 Ne oldu? 

Bugüne ilaç devlerinin ve bir dizi sektör liderinin bilançosu damga vurdu. 

İlaç devi Merck (MRK) beklentilerin altında bir zarar açıkladı ve Keytruda ilacının güçlü satış rakamları sayesinde gelirlerini analist beklentilerinin üzerinde artırdı. Öte yandan Pfizer (PFE) ise COVID ürünlerinin satışlarındaki düşüşle, gelirlerini beklentilere paralel olarak artıramadı. 

Bugünün önemli bilançoları arasında yer alan Uber Technologies (UBER) karışık finansal sonuçlarıyla açılışta 4%’e yakın değer kaybetti. Caterpillar (CAT) se beklentileri aşan güçlü gelir ve kâr açıklamasıyla 4% yükseldi. 

🔎 Ne dediler?

160’tan fazla S&P 500 şirketi bu hafta üç aylık finansal sonuçlarını açıklayacak. FactSet’e göre, endeksteki şirketlerin yarısından fazlası hâlihazırda bilanço açıkladı ve bunların 82%’si beklentileri aştı. Bu durum, enflasyonun yavaşlama belirtileri göstermeye başlamasıyla birlikte ekonominin bir resesyondan kaçınabileceğine dair umutları daha da artırıyor. 

Ancak şu ana kadarki güçlü performansa rağmen, Wall Street’teki birçok kişi sezona olumsuz beklentilerle ve bir yıl öncesine göre bilançolarda düşüş beklentisiyle girdi. Analistler, üçüncü çeyrekte de kârların düşeceğini tahmin ediyor.

UBS Global Wealth Management analisti Mark Haefele, “İkinci çeyrek teknoloji bilanço sezonu neredeyse yarılandı ve şu ana kadar sonuçlar karışık. Ancak sektörün geneli için zorlu değerlemeler karşısında, yatırımcıların önümüzdeki dönemde dalgalanmaya hazırlıklı olmaları ve sektör içinde seçici davranmaları gerektiğine inanıyoruz.” diyor. 

Makroekonomik Gelişmeler

Wall Street, bilançoların yanı sıra bu hafta haziran ayına ait iş başvuruları ve işgücü rakamlarını izliyor olacak. 

Bugün açıklanan ISM İmalat PMI ise temmuz ayında 46,4 oldu. Beklentiler, imalat PMI’ın 46,8 düzeyinde gelmesiydi ancak haziran ayında 46 seviyesine göre bir artış görüldü. 

📊 Hisse Hareketleri

Gap (GPS), Barclays’in şirket notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasıyla 4%’ yakın değer kazandı.

ZoomInfo Technologies (ZI) üçüncü çeyreğe yönelik hayalkırıklığına uğratan öngörüleriyle açılış öncesinde 20%’ yakın düştü. 

SoFi Technologies (SOFI) hisseleri, KBW’nin şirket notunu “SEKTÖR ALTI PERFORMANS”a indirmesiyle 3,7% geriledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti