Borsa Yorumları

ABD’nin En Büyük Emeklilik Fonunun Hisse Tercihleri!

November 14, 2022 • 3 dakika okuma süresi
ABD’nin En Büyük Emeklilik Fonunun Hisse Tercihleri!

Aktif bazında ABD’nin en büyük kamu emeklilik fonu, üçüncü çeyrekte büyük hisse yatırımlarından bazılarındaki pozisyonlarını artırdı. 

California Public Employees’ Retirement System’in alımına devam ettiği hisseler şunlar: 

  • Apple (AAPL)
  • Intel (INTC)
  • Microsoft (MSFT)
  • General Electric (GE) 

Calpers olarak da bilinen emeklilik fonu, diğer yatırımlarıyla birlikte hisse senedi yatırımlarını da ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na bildirdi. 

Calpers, yatırım değişiklikleri konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Emeklilik fonunun varlıkları, mali yıl sonu olan 30 Haziran itibarıyla 440 milyar dolara ulaştı.  

Emeklilik fonu 5,4 milyon adet daha Apple hissesi satın aldı ve üçüncü çeyreği iPhone üreticisinin 35,3 milyon hissesine sahip olarak tamamladı. 25% düşen S&P 500 ile kıyaslandığında Apple hisseleri yılın ilk dokuz aylık döneminde 22% değer kaybetti. 

Öte yandan Intel, küresel salgının etkilerinin hafiflemesiyle birlikte evden çalışma uygulamasının ve dolayısıyla daha iyi bilgisayar talebinin azalmasına bağlı olarak yarı iletken talebinin düşmesiyle birlikte düşüş yaşadı. Yönetim ekim ayının sonlarında, çip devinin üçüncü çeyrek raporunu gölgeleyecek şekilde hayal kırıklığına neden olan bir finansal tahmin açıkladı. 

Intel; geçen ay, otonom araç birimi Mobileye (MBLY)’ı yeni bir şirket haline getirerek bünyesinden ayırmıştı. Calpers 1,7 milyon adet daha hisse satın alarak üçüncü çeyreği 11,1 milyon Intel hissesi ile tamamladı.  

Bulut segmentindeki çeyrek dönem büyüme raporunun analistleri ve yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasının ardından, Microsoft hisseleri ekim ayının sonlarına doğru değer kaybetti. Yönetimin finansal tahminleri de yetersiz kaldı. Bu ayın başlarında ticari bir grup, rekabete aykırı davranışlarda bulunduğu iddiasıyla Microsoft aleyhine Avrupa Komisyonu nezdinde bir anti-tröst davası açmıştı. Oyun üreticisi Activision Blizzard (ATVI)’ı devralma sürecinin devam etmesi adına, anti-tröst davasının sonuçlanması bekleniyor.

Emeklilik fonu son çeyrekte 2,3 milyon adet daha Microsoft hissesi satın alarak yazılım devinin hisselerine yaptığı yatırımı 18,9 milyon hisseye çıkardı.  

Diğer yandan GE, önümüzdeki yılın başından itibaren başlanması planlanan bir üçe ayrılma stratejisi benimsemiş durumda. Bu bölümlerden biri havacılık, biri güç üretimi ve sonuncusu da sağlık alanında faaliyet gösterecek. Şirketler grubunun ekim ayı sonunda açıklanan üçüncü çeyrek kazanç raporu, her zaman görülmeyen unsurlar içeriyor olmasına ve tahminleri aşağıya çekmesine rağmen analistler tarafından olumlu bulundu. Calpers 396.145 yeni hisse satın alarak üçüncü çeyreği 2,5 milyon GE hissesiyle tamamladı. 

ABD’nin En Büyük Emeklilik Fonunun Hisse Tercihleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS