Borsa Haberleri

ABD’nin Çip Kısıtlamaları Elektrikli Araçları Teğet Geçecek

Ekim 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ABD’nin Çip Kısıtlamaları Elektrikli Araçları Teğet Geçecek

Çin’de ChatGPT benzeri ürünler ve otonom sürüş teknolojileri alanındaki yapay zekâ talebi, Nvidia’nın (NVDA) çiplerine olan talebi de dolayısıyla oldukça artırıyor. Geçen hafta ABD tarafından Çin’e yapılan çip ihracatlarına getirilen kısıtlamalar yatırımcıları korkutsa da görünüşe göre şirketin elektrikli araçlar için kullanılan çiplerini olumsuz etkilemeyecek. 

Hatırlarsan, geçen hafta ABD’nin Çin’e son teknoloji yarı iletken satışlarını kısıtlayacağı haberlerinin ardından analistlerin hedef fiyatlarını düşürmesiyle başta Nvidia olmak üzere bir dizi çip hissesi değer kaybetmişti. 

Bunun nedeni de Çin’in Nvidia’nın büyük veri merkezi segmentinin en az beşte birini oluşturmasından kaynaklanıyor. Çinli şirketler ayrıca Nvidia’nın otonom sürüş teknolojisi için ürettiği çipleri sattığı ülkede elektrikli araç sektöründe başı çekiyor. 

Konu elektrikli araç çiplerine geldiğinde Nomura analistleri endişe edecek bir durum olmadığına inanıyor. ABD kurallarına ilişkin analizleri, düzenleyicilerin Nvidia Drive AGX Orin çipinin kısmen karşıladığı iki teknik spesifikasyona odaklandığını ortaya koydu. Ancak rapora göre çip hala önemli bir performans ölçütünü aşacak kadar güçlü değil ve veri merkezlerinde kullanılmıyor.

Nomura Çin Teknoloji analisti Joel Ying ve ekibi “Bu nedenle, Orin X çipleri güvende kalmaya devam ediyor ve yeni düzenlemeden etkilenmiyor, bu da mevcut otomobil çiplerinin geri kalanının da yeni kuraldan etkilenmemesi gerektiğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

BYD (BYDDY), Nio (NIO), Li Auto (LI) ve Xpeng (XPEV) Orin çipini kullanan Çin merkezli elektrikli otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Şu anda Çin’de Tesla’nın (TSLA) tam otonom özelliğine en yakın eşdeğeri sunan şirket ise Xpeng.

ABD’nin Çip Kısıtlamaları Elektrikli Araçları Teğet Geçecek

Öte yandan analistler, Nvidia’nın şimdilik Çin’de otomotiv çipleri konusunda rahatlayabileceği ancak yeni önlemlerin gelecekte daha gelişmiş çiplerin Çin’e gönderilmesi durumunda ABD hükümetinden lisans gerektirebileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Otomotiv çipleri arasında, Nvidia’nın Thor çipi ve Qualcomm’un (QCOM) Snapdragon Ride Flex çipi bu daha gelişmiş kategoriye giriyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC