ABD Borsası Notları

ABD’li Şirketler Son İki Yılın En İyi Bilançosunu Paylaştı! İşte O Şirketler…

May 20, 2024 • 4 dakika okuma süresi
ABD’li Şirketler Son İki Yılın En İyi Bilançosunu Paylaştı! İşte O Şirketler…

Son iki yıldır piyasaları meşgul eden enflasyon ve resesyon konularında endişelenen yatırımcılar nihayet rahat bir nefes alabilir!

Çünkü ABD’nin en büyük şirketlerinin finansal sonuçları, son iki yılın en iyi çeyreklik bilanço performansına işaret ediyor.

S&P 500 endeksinde bilanço paylaşmış 459 şirketin sonuçlarını incelediğimizde, bu şirketlerin 59%’unun gelir tahminlerini, 78%’inin ise kâr tahminlerini aştığı dikkat çekiyor. 

Bloomberg’e göre, bu şirketler Wall Street tahminlerinden 8,4% daha iyi kâr bildirerek son iki yılın en iyi finansal performansına imza attılar.

ABD’li Şirketler Son İki Yılın En İyi Bilançosunu Paylaştı! İşte O Şirketler…

Beklenti üstü finansalları incelediğimizde işe bu sonuçların altında yatan iki ana neden karşımıza çıkıyor.

Bu nedenlerden ilki, analistlerin yıllık kâr büyüme tahminlerinin 3,2% ile oldukça muhafazakâr olması. Hatırlarsak; benzer bir durum 2023’ün son çeyreğinde de yaşanmıştı ve analistler, S&P 500 şirketlerinin kârlarında 1%’lik bir artış beklerken, gerçekleşen artış 8%’den de fazla olmuştu.

İkinci neden ise şirketlerin yönetim kurulları resesyon endişeleri maliyetlerin baskılanmasına, dolayısıyla kârlılığın yüksek görünmesine neden oluyor. Şirketler, olası bir ekonomik yavaşlamaya karşı etkileri azaltmak için maliyetleri kısma ve nakit biriktirme yollarını benimseyerek kârlarını muhafaza etmeye çalışıyor. Bu maliyet odaklı yaklaşım, bazı şirketlerin kâr tahminlerini aşmasında etkili oluyor. 

Özellikle bu şirketlerin gelirlerine baktığımızda gelir büyümesi ortalama 1% seviyesinde gerçekleşirken kâr büyümesinin bu oran üzerinde olması, şirketlerin maliyet odaklı yaklaşımı benimsediğini bizlere kanıtlıyor. 

Sonuç olarak, beklenti üstü gelen bilançolar S&P 500 endeksinin yükselişini destekliyor. Aynı zamanda bu güçlü performans, analistlerin mevcut çeyrek için kâr tahminlerini de yukarı yönlü revize etmelerine neden oluyor. Bu durum ise ABD’de resesyon endişelerinin dindiğini ve en kötü günlerin artık geride kalmış olabileceğini gösteriyor olabilir.

En Güçlü Bilanço Açıklayan Şirketler

Şirketlerin son açıkladıkları bilançolarına bakarak satışlarını ve kârını en çok artıran şirketleri belirleyebilirsin. Böylece işleri en iyi giden şirketleri tespit ederek yatırım tercihlerini kolayca şekillendirebilirsin. Bu yüzden yıllık bazda gelirlerini ve kârını en çok artıran şirketleri bu listede senin için derledik.

Bu liste kimler için?

● Kârını en çok artıran şirketlere yatırım yapmak isteyenler

● İşleri iyi giden şirketleri belirlemek isteyen uzman yatırımcılar

Bu liste nasıl hazırlandı?

Hesaplamaya dahil edilen hisseler şu kriterler ile belirlendi:

  • Nasdaq ve NYSE borsalarında işlem görmesi
  • 10 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip olması
  • Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre hisse başına kârını ve satışlarını büyütmüş olması
  • Güncel yılın bir önceki çeyreğine göre hisse başına kârını ve satışlarını büyütmüş olması
  • 5 yıllık ve 10 yıllık hisse getirilerinin S&P 500’ün üzerinde olması

Bu kriterlere uyan hisseler bir havuzda toplanıp güncel bilançolarında açıkladıkları satış geliri ve hisse başına kâr metriklerinin yıllık büyümelerine göre büyükten küçüğe doğru sıralandı. Bu sıralama yapılırken her iki metriğe de 50-50 eşit katsayılar verildi. 

Yapılan sıralamada 8 Mayıs tarihine kadar en yüksek hisse başına kâr ve satış büyümesi açıklayan ilk 20 şirket, büyükten küçüğe doğru sıralanmıştır.

🖥️ NVDA – Nvidia 

🏦 JPM – JPMorgan Chase

🛒 COST – Costco 

💊 MRK – Merck & Co

💻 INTU – Intuit

💵 MS – Morgan Stanley

⏱️ NOW – ServiceNow 

💰 GS – Goldman Sachs 

📊 SPGI – S&P Global

🚗 PGR – Progressive

👕 TJX – TJX Companies 

🏢 MMC – Marsh & McLennan

🔒 PANW – Palo Alto Networks

🏦 IBN – ICICI Bank

📈 BX – Blackstone

🍽️ CMG – Chipotle Mexican Grill

🛒 MELI – MercadoLibre

💻 SNPS – Synopsys

🎯 TGT – Target 

✈️ TDG – TransDigm Group

ABD’li Şirketler Son İki Yılın En İyi Bilançosunu Paylaştı! İşte O Şirketler…

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize