Bültenler

ABD Verileri Neye İşaret Ediyor?

August 24, 2022 • 6 dakika okuma süresi
ABD Verileri Neye İşaret Ediyor?

Bu Hafta Borsalar

Büyüme Beklentileri Düştü: Beyaz Saray, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini, bu yıl için 3,8%’den 1,4%’e düşürdü. Enflasyon tahminleri ise bu yıl için 6,6%, gelecek yıl için 2,8% ve 2024 için 2,3% olarak belirlendi. Revizyonların sebeplerine baktığımızda; Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve Covid-19 salgınının etkilerinden kaynaklandığını görüyoruz.

Yeni Konut Satışları: ABD’de yeni konut satışları temmuzda yıllık 12,6% düşüşle 6,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Sonuç olarak, enflasyon verileri fiyat artışının yavaşladığını gösteriyor ancak ortalama ev fiyatı yıllık 8,2% artarak 439.400 dolara yükseldi.

İmalat ve Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI): ABD’de imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustosta aylık bazda 0,9 puan düşüşle 51,3’e inerek Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. ABD’de hizmet sektörü PMI de ağustosta, geçen aya göre 3,2 puan düşerek 44,1’e indi. İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise ağustosta aylık 2,7 puan azalarak 45 oldu.

 • Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Kıdemli Ekonomisti Siân Jones, ağustos ayı öncü verilerinin ABD özel sektörünün sağlığının daha endişe verici olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.
 • Jones, faiz oranlarındaki artışların etkisi ve tüketici harcamaları üzerindeki güçlü enflasyonist baskılarla talep koşullarının zayıfladığını kaydetti.
 • PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Jackson Hole’dan Pozitif Beklentiler: Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius’a göre Powell cuma günü faiz artış hızının yavaşlatılmasını vurgulayan bir konuşma yapabilir.

 • Hatzius’a göre iki kez üst üste 75 baz puan faiz artırıldıktan sonra sürpriz bir veri gelmemesi durumunda FED’den eylül ayında 50 baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti.
 • Hatzius, FED’in faiz artış temposuna yönelik rakam verilmese de aşırı sıkılaşma risklerine dikkat çekilebileceğini belirtirken Powell’ın “işimiz daha bitmedi” vurgusu yapmasını da beklediğini söyledi.

ABD Verileri Neye İşaret Ediyor?

Korku: Bu haftaki Jackson Hole konferansı öncesinde yatırımcı duygularına “NÖTR” bir duygu hakim.

Hisseler

Intel (INTC): Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel, Arizona’da çip fabrikalarına 30 milyar dolara varan yatırım için Kanada merkezli varlık yöneticisi Brookfield Asset Management ile anlaştığını açıkladı. Kaynak

 • Açıklamada, söz konusu programla sermaye yoğun yarı iletken endüstrisine yeni bir finansman modeli getirildiği belirtildi.
 • Program kapsamında Intel’in dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden Brookfield Asset Management’ın altyapı iştiraki ile anlaşma imzaladığı belirtilen açıklamada, bunun Intel’e üretimini genişletmek için yeni bir sermaye havuzu sağlayacağı ifade edildi.
 • Intel Mali İşler Direktörü (CFO) David Zinsner, konuya ilişkin açıklamasında, anlaşmanın ABD’de ay başında yürürlüğe giren Amerika için Yarı İletkenler Üretmek Amacıyla Yardımcı Teşvikler Yaratma (CHIPS) ve Bilim Yasası’ndan elde edilen ivmeyi temel aldığını ifade etti.

Macy’s (M): Macy’s salı günü, giyim gibi isteğe bağlı ürünlerde tüketici harcamalarında bozulma beklediğini söyleyerek tam yıl tahminini düşürdü. Kaynak

 • Bu uyarı, şirketin analistlerin beklentilerini aşan bir mali ikinci çeyrek kârı ve geliri bildirmesinin ardından geldiği için dikkat çekiciydi.
 • Giyim ve ayakkabı gibi isteğe bağlı ürünlerin satışına güvenen şirketler, alışveriş yapanların harcamaları giderek daha fazla geri çekmeyi düşündüğü bir ortamda düşük performans gösterme riski altında. Bu yüzden de Macy’s alışveriş yapanların harcamalarını geri çekeceğinden korkuyor.
 • İkinci çeyreğinde Macy’s, kadınlar için elbise ve iş kıyafetleri, erkekler içinse özel spor giyim, parfüm ve valiz kategorilerinde güçlü olduğunu bildirdi.
 • GlobalData Retail’ın Genel Müdürü Neil Saunders, “Geçtiğimiz birkaç yıl Macy’s için iyi geçti ve şirket şimdi pandemi öncesinde olduğundan daha iyi bir durumda.” dedi. “Ancak işletme büyük değişiklikler yapmak için bu servetten yararlanmadıkça, genel pazarın gerisinde kalmaya devam edecek.” ifadelerini de ekledi.

Occidental Petroleum (OXY): Occidental Petroleum, salı günü yaptığı açıklamada, “Düşük Karbonlu Girişimler” işini kurma çabalarının önemli bir parçası olan ilk karbon yakalama projesinin inşaatına bu sonbaharda başlayacağını söyledi. Kaynak

 • Occidental, Colorado Petrol ve Gaz Birliği’nin yıllık zirvesinde Batı Teksas tesisinin 2024 yılına kadar faaliyete başlayacağını söyledi.
 • Tesisin tam yeri açıklanmadı ancak Occidental Teksas, Ector County’deki bir proje için vergi kredisi başvurusunda bulundu.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

ABD Verileri Neye İşaret Ediyor?
 • Altın: Altın fiyatları, ABD tarafından gelen son verilerin ekonomide zayıflığa işaret etmesi sonrası yatırımcıların FED’in parasal sıkılaşma patikasını değerlendirmesiyle yükselişine ara verdi.
 • Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, Powell’ın yapacağı konuşmada daha düşük bir faiz artış hızını işaret edeceğini öngördüğünü söyledi. Ancak FED Minneapolis Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almak için parasal sıkılaşmaya devam etmesi gerektiğinin çok açık olduğunu söyledi.
 • Faizlerin artması, faiz getirisi sebebiyle doların da yükselişini destekler ancak faiz getirisi olmayan diğer güvenli liman olan altında aşağı yönlü hareketlere sebep olur. 

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları, Suudi Arabistan Enerji Bakanının OPEC+ petrol üretimini kısma kararı alabileceği yönündeki söylemleri sonrası yükseliş kaydetmişti. Geçtiğimiz gün, ABD stoklarının gerilediğini gösteren veriler de fiyatlamalara yön veren unsurlardan biri oldu.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

ABD Verileri Neye İşaret Ediyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı