Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Stoklarında Sürpriz Düşüşe Rağmen Petrol Ekside

ABD Stoklarında Sürpriz Düşüşe Rağmen Petrol Ekside
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz düşüş ve Fed’in faiz indirimlerine ilişkin görünümüne sadık kalmasına rağmen kırmızıda seyretti.

Brent TSİ 17.45’te 0,61% düşüşle varil başına 85,43 dolardan, ABD ham petrolü de 0,65% düşüşle varil başına 80,74 dolardan işlem gördü.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) dün yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de ham petrol stoklarının ikinci haftada da düştüğünü bildirdi.

İhracatın artması ve rafinerilerin faaliyetlerini artırmaya devam etmesi nedeniyle stoklar, 15 Mart’ta sona eren haftada beklenmedik bir şekilde 2 milyon varil azalarak 445 milyon varile geriledi. Analistler, 13 bin varillik bir artış bekliyorlardı.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Piyasa katılımcıları Rusya-Ukrayna cephesinde daha fazla arz kesintisi riskini fiyatlamaya devam ederken, geçen hafta ABD ham petrol stoklarında bir başka beklenmedik düşüşle yükseliş mantrası hâlâ sağlam görünüyor.” yorumunu yapıyor.

Benzin stokları, yedinci haftada da düşerek 3,3 milyon varil azalışla 230,8 milyona geriledi ve bu da güçlü yakıt talebinin devam ettiğine işaret etti. 

Yatırımcılar ayrıca dün faiz oranlarını sabit tutan ancak bu yıl üç faiz indirimi görünümünü koruyan ABD merkez bankasından hafif cesaret alsa da bu durum fiyatları yükseltmeye yetmedi.

Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik saldırıları da yatırımcıları, saldırıların küresel petrol arzını vurabileceğini hesaba katarak daha yüksek fiyatlardan ham petrol ticareti yapmaya sevk etti.

Ukraynalı insansız hava araçları bu ay en az yedi Rus rafinerisini hedef aldı. Reuters’in hesaplamalarına göre, saldırılar Rusya’nın rafinaj kapasitesinin 7%’sini ya da günde yaklaşık 370 bin 500 varilini durdurdu.

Analistler, uzun süreli kesintilerin Rus üreticileri ham petrol ihraç edememeleri ve depolama kısıtlamalarıyla karşılaşmaları halinde arzı azaltmaya zorlayabileceğini söylüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters