Borsa Yorumları

ABD Savunma Sektörü 2024 İçin Oldukça Umutlu

December 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
ABD Savunma Sektörü 2024 İçin Oldukça Umutlu

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından üretimlerini artıran ancak depolarının roketlerle dolup taşmasından endişe duyan savunma şirketleri, görünüşe göre artık bu sorunla uğraşmıyor. 

🚀 Şimdi büyük savunma şirketleri farklı bir görünüme sahip; birçoğu, ABD ve müttefiklerinin Rusya ve Çin’in daha saldırgan eylemleri olarak algıladıkları hamleleri göz önünde bulundurarak pahalı silah ve mühimmat yüklemesi nedeniyle 2024’te güçlü bir talep bekliyor.

Aslında bunun arkasındaki hesap oldukça basit. Örneğin, füze savunmasına olan talebi karşılamak için, ABD Ordusu için gelen bir füzeyi düşürmek amacıyla ateşlenen Patriot önleyicilerinin üretimi yılda 550’den 650 rokete çıkacak. Her biri yaklaşık 4 milyon dolar olması sebebiyle, yalnızca tek bir silah sisteminde yıllık 400 milyon dolarlık potansiyel satış artışı anlamına geliyor.

⚡️ Eski sistemlerin artan üretim hacimleri, yeni sistemlerin üretiminin artırılmasıyla ilişkili yüksek yatırım maliyetlerinden her zaman daha kârlı olduğundan, daha güçlü talebin de bu şirketlerin kâr hanesine akması bekleniyor.

Ki bu durum şirketlerin hisselerine de yansımış durumda. Wall Street tahminlerine göre son iki yılda hâlihazırda S&P 500’den daha iyi bir performans gösteren büyük savunma şirketleri, rallilerine devam edecek.

Örneğin Lockheed Martin (LMT), General Dynamics (GD) ve Northrop Grumman (NOC) hisselerinin gelecek 12 ay içinde 5% ile 7% artması bekleniyor. 

Öte yandan yukarıda bahsettiğimiz Patriot sistemlerinin üretimi, temel öğelerin satışının bir dizi şirketi nasıl etkileyeceğini göstermek için parçalara ayrılabilir. Başlangıç olarak, RTX (RTX) sistemin radarları ve yer sistemlerini üretiyor, Lockheed Martin ise en yeni nesil önleme füzelerinin üretimini üstleniyor.

👀 Ayrıca bir başka güçlü talep sinyali, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinden bu yana yüksek talep gören çok sayıda silah tarafından kullanılan katı roket motorlarına ilişkin birikmiş iş yükünde görülebilir.

ABD’nin iki ana roket motoru üreticisi var: Northrop Grumman ve L3Harris Technologies (LHX) ve her ikisi de talepte artış gördüklerini söyledi.

Buna ek olarak RTX de, fırlatıcı ve kontrol sistemi üretimini yılda 12 birime çıkardı. Bir fırlatıcı ve radarın toplam maliyeti ise yaklaşık 400 milyon dolar.

Boeing (BA) ise önümüzdeki birkaç yıl içinde Alabama fabrikasının Patriot füzelerini yönlendirmek için kullanılan sensörlere yönelik üretim kapasitesini 30%’un üzerinde artıracağını söyledi.

🎯 Küçük bir hatırlatma: Savunma sektöründe faaliyet gösteren favori ABD’li ve yerli şirketlere ilişkin şu içeriğimize de göz atabilirsin!

ABD Savunma Sektörü 2024 İçin Oldukça Umutlu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters