ABD Borsası Notları

ABD Piyasaları için Kritik Gün: Gözler Enflasyon Verisinde

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD Piyasaları için Kritik Gün: Gözler Enflasyon Verisinde

Yatırımcıların gözü bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ABD enflasyon verisinde. Bu veri, Fed’in son toplantısında ifade ettiği enflasyondaki soğumanın teyit edilebilmesi için yatırımcılar için oldukça önem arz ediyor. 

Ekonomistlerin beklentisi, enflasyonun ocak ayında 0,2% artış göstermesi ve yıllık 3,4%’ten 2,9%’a gerilemesi yönünde. Fed’in yıllık enflasyon hedefinin 2% olduğunu hatırlatmakta fayda var.

ABD Piyasaları için Kritik Gün: Gözler Enflasyon Verisinde

JPMorgan analistlerine göre ise enflasyonun aylık 0,2%-0,3% artması daha büyük bir ihtimal. Bu durumda analistler Fed’in görmek istediği verinin sağlanmış olacağını ve dezenflasyon sürecinin teyit edileceğini düşünüyor.

Verinin 0,1%-0,2% aralığında gerçekleştiği senaryoda uzun vadeli tahvillere girişlerin takip edilebileceği ve geride kalmış sektörlerin hisselerinde alımlar izlenebileceği belirtiliyor.

0,1%’in de altında gerçekleşecek olası veri, tahvil getirilerinde adeta bir çöküşü ve hisse senetlerinde büyük bir ralliyi tetikleyebilir. Bu durumda Mart toplantısında Fed’in faiz indirme ihtimali 50%’nin üstüne çıkabilir.

0,3%-0,4% ile beklenti üstü gerçekleşebilecek bir enflasyon verisi, mal ve hizmet enflasyonu ayrımının incelenmesini gerektirebilir. Özellikle çekirdek mallarda artış takip edilmesi Kızıldeniz’deki gerginliklerin bir yansıması olarak değerlendirilebilir.

Oldukça düşük bir ihtimal olan 0,4% ve üzerinde artış görülmesi durumunda ise yatırımcıların faiz indirimlerinin bu yıl gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sorgulamasına neden olabilir.

ABD Piyasaları için Kritik Gün: Gözler Enflasyon Verisinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC