Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Hazine Bakanlığı Uzun Vadeli Tahvil Satışını Artıracak

November 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
ABD Hazine Bakanlığı Uzun Vadeli Tahvil Satışını Artıracak

ABD Hazine Bakanlığı, ağır borç yükünün üstesinden gelmek için faiz artırımları sonucunda finansman maliyetlerinin arttığı bir dönemde, uzun vadeli tahvil satışını hızlandırmayı planladığını açıkladı.

Wall Street’in yakından takip ettiği gelişmede, bakanlık gelecekteki borç satışları için geri ödeme planlarını detaylandırdı. Duyuru, Hazine getirilerinin 2007’den bu yana en yüksek seviyelerinde seyrettiği ve finansal piyasaların daha yüksek borçlanma maliyetlerinin ne kadar zarar verebileceği konusunda endişelendiği bir dönemde geldi.

Hazine, önümüzdeki hafta 112 milyar dolarlık borçlanma ihalesi düzenleyecek ve böylece 9 milyar dolardan fazla ekstra fon toplanacak. Salı günü 48 milyar dolarlık 3 yıllık tahvillerle başlayacak olan satış, üç bölümden oluşacak ve takip eden günlerde 40 milyar dolarlık 10 yıllık ve 24 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil satışı yapılacak. Bu satışın piyasa beklentilerine paralel olduğu belirtilebilir.

Bakanlık 2 ve 5 yıllık tahvillerin büyüklüğünü ayda 3 milyar dolar, 3 yıllık tahvillerin büyüklüğünü ayda 2 milyar dolar ve 7 yıllık tahvillerin büyüklüğünü de ayda 1 milyar dolar artırmayı öngörüyor. Ocak ayı sonuna kadar ihale büyüklükleri sırasıyla 9 milyar dolar, 6 milyar dolar, 9 milyar dolar ve 3 milyar dolar artış gösterecek.

Pazartesi günü bakanlık, içinde bulunduğumuz çeyrekte 776 milyar dolar ve 2024 takviminin ilk çeyreğinde 816 milyar dolar borçlanmaya ihtiyaç duyacağını söylemişti.

Bakanlık açıklaması sonrasında borsalarda risk iştahı toparlanırken Hazine getirileri de geriledi.

🤔 Bu neden önemli? İhale değişiklikleri yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor çünkü getirilerin nereye doğru gittiğine dair bir pencere sunabiliyor. Piyasalar, Hazine’nin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli talep olup olmayacağı konusunda endişe duyuyor, bu da tahvil getirilerini artırma ve finansal sıkıntıya neden olma ihtimali yaşıyor. 

Bununla birlikte, getiriler hâlâ küresel mali krizin ilk günleri olan 2007’den bu yana en yüksek seviyelerinde olmasına rağmen, çoğu ihaleye son zamanlarda oldukça iyi talep geldi.

Hazine yetkilileri, tahvil getirilerindeki artışın büyük kısmını daha yüksek büyüme beklentilerine bağlıyor. Ancak bu da FED’in enflasyonu kabul edilebilir seviyelere çekmeye çalışırken gösterge faiz oranlarını yüksek tutmak zorunda kalacağı endişesini artırıyor.

Bugünkü duyuruya eşlik eden bir mektupta Hazine, getirilerdeki artışı “kısmen beklenenden daha güçlü faaliyet ve işgücü piyasası verilerine bir yanıt” olarak nitelendirdi. 

Hazine Borçlanma Danışma Komitesi Başkanı Deirdre K. Dunn ve Başkan Yardımcısı Colin Teichholtz, “Uzun vadeli getirilerdeki artışa muhtemelen çeşitli faktörler katkıda bulundu. Örneğin, güçlü faaliyet ve işgücü piyasası verileri, nötr faiz oranının artık daha yüksek olma olasılığı, arz-talep dinamikleri ve uzun vadeli Hazine tahvillerinde pozitif bir ‘vade priminin’ geri dönüşü, muhtemelen belirli bir dereceye kadar katkıda bulunmuştur.” dedi. 

ABD Hazine Bakanlığı Uzun Vadeli Tahvil Satışını Artıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC