Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Ekonomisi Küresel Sıkıntılara Rağmen “İyi Durumda”

October 12, 2022 • 2 dakika okuma süresi
ABD Ekonomisi Küresel Sıkıntılara Rağmen “İyi Durumda”

● Salı günü bir açıklama yapan Hazine Bakanı Janet Yellen, artan enerji fiyatları, Covid-19 varyantları ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın küresel pazarlar üzerinde baskı oluşturduğu günümüz koşullarında ABD ekonomisinin “oldukça iyi durumda” olduğunu belirtti.

● Yellen, ABD ekonomisinin güçlü bir toparlanmanın ardından yavaşlama dönemine girdiğini fakat şirket raporlarının güçlü bir ekonomiye işaret ettiğini söyledi.

● Öte yandan, fiyatların neredeyse son 40 yılın en hızlı artışını göstermesiyle birlikte tüketiciler sıkıntılı günler yaşıyor. New York FED tarafından gerçekleştirilen son Tüketici Beklentileri Anketine göre, tüketiciler bugün itibarıyla bir yıl içerisinde enflasyonun yılın en düşük seviyesine ulaşarak 5,4% olmasını bekliyor. Ağustos ayında enflasyon 5,75% olarak açıklanmıştı.

● Yellen, enflasyonun çok yüksek olduğunu kabul ederek Biden yönetiminin birinci önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu ifade ederken  bu süreçte iş piyasasını güçlü tutmaları gerektiğinin de altını çizdi.

● Yellen konuşmasının devamında, “Dolar güvenli sığınağımız. Ekonomik belirsizliğin hakim olduğu bu dönemde güvenli pazarlarımıza sermaye akışı yaşanıyor. Tüm bu gelişmeler, çoğu ülkeye kıyasla doların değerini yükseltiyor.” dedi.

ABD Ekonomisi Küresel Sıkıntılara Rağmen “İyi Durumda”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı