Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Ekonomisi Küresel Sıkıntılara Rağmen “İyi Durumda”

Ekim 12, 2022 • 2 dakika okuma süresi
ABD Ekonomisi Küresel Sıkıntılara Rağmen “İyi Durumda”

● Salı günü bir açıklama yapan Hazine Bakanı Janet Yellen, artan enerji fiyatları, Covid-19 varyantları ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın küresel pazarlar üzerinde baskı oluşturduğu günümüz koşullarında ABD ekonomisinin “oldukça iyi durumda” olduğunu belirtti.

● Yellen, ABD ekonomisinin güçlü bir toparlanmanın ardından yavaşlama dönemine girdiğini fakat şirket raporlarının güçlü bir ekonomiye işaret ettiğini söyledi.

● Öte yandan, fiyatların neredeyse son 40 yılın en hızlı artışını göstermesiyle birlikte tüketiciler sıkıntılı günler yaşıyor. New York FED tarafından gerçekleştirilen son Tüketici Beklentileri Anketine göre, tüketiciler bugün itibarıyla bir yıl içerisinde enflasyonun yılın en düşük seviyesine ulaşarak 5,4% olmasını bekliyor. Ağustos ayında enflasyon 5,75% olarak açıklanmıştı.

● Yellen, enflasyonun çok yüksek olduğunu kabul ederek Biden yönetiminin birinci önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu ifade ederken  bu süreçte iş piyasasını güçlü tutmaları gerektiğinin de altını çizdi.

● Yellen konuşmasının devamında, “Dolar güvenli sığınağımız. Ekonomik belirsizliğin hakim olduğu bu dönemde güvenli pazarlarımıza sermaye akışı yaşanıyor. Tüm bu gelişmeler, çoğu ülkeye kıyasla doların değerini yükseltiyor.” dedi.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti