Ekonomi ve Finans Haberleri

ABD Büyüme Verisi Açıklandı! Borsalar için Neden Önemli?

ABD Büyüme Verisi Açıklandı! Borsalar için Neden Önemli?
Google News Icon Takip Et

ABD’nin dördüncü çeyreğe ilişkin GSYİH ön okuması açıklandı.

ABD’de dördüncü çeyrekte büyüme verisi beklentilerin üstünde gelerek 2,9% olarak açıklandı.

Ayrıca ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 186 bin ile 205 binlik tahminlerin altında kalırken dayanıklı mal siparişleri de %5,6 ile beklentilerin (%2,5) oldukça üstünde artış gösterdi.

Analistler, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekteki 3,2%’lük büyümeye kıyasla dördüncü çeyrekte 2,6% büyüdüğünü açıklamasını bekliyordu. Beklenti aralığı içinde en düşük tahmin verinin 1,2%, en yüksek tahmin ise 4,2% olacağı yönündeydi. 

ABD’de bir önceki çeyrekte 3,2%’lik güçlü bir büyüme verisi açıklanmıştı. Üçüncü çeyrek büyümesinde ihracat katkısının payı oldukça büyüktü. Özellikle de dayanıklı olmayan mal ihracatı ile ulaşım liderliğindeki hizmet ihracatı öne çıktı. İlaveten kişisel tüketim harcamaları ve bireysel olmayan sabit varlık yatırımları 3,2%’lik büyümeye destek sağlamıştı.

Büyüme verisindeki güçlü görünüm, piyasada endişe yaratan “sert iniş” söylemlerini azaltabilir. Ancak bu endişenin azalması, çok daha uzun süredir yaşanan enflasyonla mücadele konusunu tekrar ön plana çıkarabilir, elbette bu yorum için yarın açıklanacak kişisel tüketim harcamaları verisi de önemli bir okuma olacak. Yine de ekonominin bir resesyona gireceği yönündeki yoğun beklentiler düşünüldüğünde pozitif büyüme verisi borsalar için de olumlu değerlendirilebilir.

Analistlerin Gözünden ABD Büyümesi ve Resesyon Beklentileri

Analistler resesyon beklentileri konusunda iki farklı görüşü savunuyorlar. Bazıları, aralık ayı perakende satışlarındaki 1,1%′lik keskin düşüşün, tüketicinin çeyreğin sonunda muhtemelen durgunluğun başlangıcı olarak geri çekildiğini gösterdiğini söylüyor. Ancak diğerleri, tüketiciyi saymak için çok erken olduğunu ve ekonominin yine de bir daralmadan kaçınabileceğini söylüyor. 

2023’e geçişin zayıf olduğuna dair açık işaretlere rağmen, bazı ekonomistler, ekonominin tam bir resesyon kaçınacağı, bunun yerine sektörlerin bir anda değil, sırayla düşüşe geçtiği yuvarlanan bir gerileme dönemine gireceği konusunda temkinli bir şekilde iyimser.

Bank of America’nın ABD’li baş ekonomisti Michael Gapen, resesyonun ne zaman başlayacağına ilişkin görüşünü ikinci çeyreğe kadar ertelediğini söyledi. Dördüncü çeyrekte hala güçlü bir tüketici görmeyi beklediğini ve aralık perakende satışlarındaki düşüşün, çeyrekte öne çıkmış olabilecek tüketici harcamalarının doğru bir yansıması olmadığını düşündüğünü belirtti.

Morgan Stanley Investment makro stratejiler başkanı Jim Caron, “Bence bu gerçekten yumuşak bir iniş olmaya başlıyor. Eğer bir resesyon yaşarsak, bu geçmiştekilerden daha ılımlı bir durgunluk olur” dedi. 

Öte yandan NatWest baş ABD ekonomisti Kevin Cummins, ufukta bir durgunluk gördüğünü ve 2023 yılının ilk çeyreğinde GSYİH’de 1%′lik bir düşüş olabileceğini söyledi.

FED’in faiz artırımlarının ekonomi üzerinde gecikmeli bir etkisi olduğunu ve konutları şimdiden bir durgunluğa soktuklarını söyledi.

Cummins, tüketicinin dördüncü çeyreğin başında hala güçlü olduğunu söyledi. “Ancak o zamandan beri ivme oldukça belirgin bir şekilde zayıfladı” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı