Bültenler

ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

June 3, 2022 • 5 dakika okuma süresi
ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?
 • Dört bir taraftan gelen onca kötü habere rağmen borsalar yükselişlerine devam ediyor.
 • ADP tarım dışı istihdam verisi – Beklentilerin altında, 
 • FED Eş Başkanı Brainard’ın faiz artırımını eylülde durdurmayı düşünmemesi – Kötü haber, 
 • Goldman Sachs ve JP Morgan’ın ABD ekonomisinin geleceğine dair olumsuz beklentiler paylaşması – Oldukça endişelendirici.
 • Bugün ise bütün gözler TSİ 15.00’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde olacak. Öncü veriler, istihdamda azalma sinyalleri veriyor.
 • Gerçekten dönüş başladı mı, yoksa ayı piyasası rallilerinden birini mi yaşıyoruz? 
ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

💎 Değerli Madenler

Altın, özel sektör istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalmasının ardından ABD’deki tarım dışı istihdam verisine odaklanarak yükselişini sürdürüyor. İstihdam verilerindeki düşüklük güvenli liman olma özelliği nedeniyle altına olan ilgiyi artırabilir.

 • Öte yandan, enflasyon için öncü veri kabul edilen ABD tarım dışı istihdam verisi enflasyon ve resesyona ilişkin görünümü anlayabilmek adına önemlidir çünkü FED’in faiz kararını etkiler. Verilerin düşük olması nedeniyle faiz artırımının gerçekleşmemesi yahut ılımlı bir politika izlenmesi faizsiz getiri sağlayan altın için olumlu olarak yorumlanabilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, OPEC+ toplantısından çıkan petrol arz artışı oranını 50% yükseltme kararına rağmen yükselişini sürdürdü. Fiyatlamalarda AB’nin Rusya’dan petrol ithalatına yasak getiren karar paketini onaylaması da etkili oldu. 

 • OPEC+ grubu, petrol üretimini temmuzda günlük yaklaşık 638 bin varil artırma kararı aldı. Bu kararla birlikte, Rusya Ukrayna savaşının sebep olduğu arz sıkışıklığının önüne geçilmesi amaçlandı. Ancak öyle gözüküyor ki OPEC+’ın üretim artış kararı petrol piyasasını tatmin etmedi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

Micorosft (MSFT)

 • Microsoft olumsuz döviz etkisi nedeniyle dördüncü çeyrek için görünümünü düşürdü. Kaynak

 • Yazılım devi dördüncü çeyrek gelirini, 52,40-53,20 milyar dolar olan önceki hedefine göre 51,94-52,74 milyar dolar gelmesini bekliyor. Tahminler ise 52,87 milyar dolar olması yönünde.

 • Hisse başına kazanç hedefini ise 2,28-2,35 dolar olan önceki hedefine ve 2,33 dolar yönündeki tahminlere kıyasla 2,24-2,32 dolara düşürdü.

 • Microsoft, döviz etkisini 31 Mayıs’a kadar hesapladığını ve çeyrek dönem için gerçek sonuçların, 30 Haziran’a kadarki döviz kuru hareketine bağlı olarak değişebileceğini söyledi.
ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

Oracle (ORCL)

 • Oracle, sağlık verileri şirketi Cerner’ın 28,3 milyar dolarlık satın alımı için nihai düzenleyici izin aldı. Anlaşmanın pazartesi günü tamamlanması bekleniyor. Kaynak

 • Şirket, düzenleyici süreçteki son adımın şu anda alınan Avrupa Komisyonu onayı olduğunu söyledi. Oracle, hastane ve sağlık sistemlerine dijital bilgi sistemleri sağlayıcısı Cerner’i hisse başına 95 dolara nakit olarak satın alıyor. 

 • İşlem, Siebel Systems, Sun Microsystems ve Peoplesoft gibi şirketlerin önceki satın alımlarını geride bırakarak Oracle’ın şimdiye kadarki en büyük satın alımıdır.
ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

Walmart (WMT)

 • Walmart, önümüzdeki üç yıl içinde şirketin çevrimiçi siparişleri daha hızlı paketlemesine ve göndermesini sağlayacak dört yeni sipariş karşılama merkezi açacak. Kaynak

 • İlki bu yaz Chicago’nun yaklaşık 40 mil güneybatısında, Joliet, Illinois’de açılacak.

 • Şirket, yeni tesisteki sistemin çalışanların işini kolaylaştıracağını söylüyor.
ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

Ford Motor (F)

 • Ford, elektrikli otomobil ve gazla çalışan araçların üretimi için 3,7 milyar dolar yatırım yapacak. Kaynak

 • Şirket, perşembe günü yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin 2026’nın sonuna kadar dünya çapında yılda 2 milyon elektrikli araç satma planının bir parçası olarak 3,7 milyar dolar yatırım yapacağını ve Michigan, Ohio ve Missouri’de 6.200’den fazla sendika imalat işi ekleyeceğini söyledi.

 • Yeni yatırım, Michigan, Ohio ve Missouri’deki fabrikalarda sendikalı işçileri işe almak, saatlik çalışanlara sağlık hizmeti sağlamak ve bu tesislerdeki çalışma koşullarını iyileştirmek için kullanılacak. Özellikle Ford, işe alım yatırımını United Auto Workers sendikası ile 2023 sözleşme müzakerelerinden bir yıl önce gerçekleştirdi.

ABD Borsasında Dönüş Başladı Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı