Bültenler

ABD Borsalarındaki Ralli Yavaşladı

December 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
ABD Borsalarındaki Ralli Yavaşladı

ABD borsaları, güçlü kasım ayından sonra hafif duraklamalarla da olsa aralıkta da devam eden rallinin yavaşlamasıyla dün sert bir düşüş yaşadı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,5%, S&P 500 1,5% ve Dow Jones 1,3% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Apollon Wealth Management baş yatırım yetkilisi Eric Sterner, hisselerin ekim ayının sonundan bu yana “her şey rallisi” olarak tanımlanan bir dönemde yüsekldikten sonra dün “biraz nefes aldığını” söyledi. 

Sterner “Ters rüzgarlar, tabiri caizse, Fed’in piyasayı hazırlıksız yakalayan güvercin tavrını da içeriyor. Diğer taraftan tarihsel olarak konuşursak, piyasaların inanılmaz bir gidişat içinde olması ve değerlemeleri çok yükseklere çıkarması da bazı olumsuzluklardan kaynaklanıyor. Sert bir iniş mi yoksa yumuşak bir iniş mi olacağını tartışabiliriz ancak hepimiz ekonominin yavaşladığı ve tüketici harcamalarının önümüzdeki çeyreklerde bir miktar azalmasının beklendiği konusunda hemfikiriz.” yorumunu yapıyor. 

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Fed coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Veri Gündemi Öncesi Bir Mola

Her güzel şeyin bir sonu var. Dow, yılın sonunda rekor bir zirveye ulaşan yükselişinin ardından dün 476 puan düşüşle 10 gün içindeki ilk düşüşünü yaşadı. Bu arada S&P 500, zayıf talebin gelir görünümünü etkilemesiyle 12% kayıp yaşayan FedEx’in (FDX) öncülüğünde değer kaybetti. Globalt Investments kıdemli portföy yöneticisi Keith Buchanan, “Piyasalar aşırı alım konumundaydı ve bu koşullar göz önüne alındığında böyle bir gerileme doğaldır.” dedi. Ama güzel haberler de var: Her üç endeks de aralık ve 2023’ü artıda tamamlama yolunda ilerliyor.

🏦 2. Citigroup İçin Zor Günler

ABD Borsalarındaki Ralli Yavaşladı

Citigroup (C), bankada devam eden yaniden yapılandırma planları kapsamında başka bir şubeyi kapatıyor. Kaynaklar, şirketin, iflas halindeki veya iflasa yaklaşan şirketlerin tahvillerinin ve diğer menkul kıymetlerinin alım satımını yapan küresel sıkıntıdaki borç grubunu kapattığını söyledi. Bu segmentte yaklaşık 40 kişi çalışıyordu.

🤝 3. Uçuş Hazırlıkları 

İşçi sendikaları ve pilotlar için 2023 büyük bir yıl oldu. American Airlines (AAL), United Airlines (UAL) ve Delta Airlines (DAL) bu yılın başlarında havacılara çift haneli ücret artışları sağlayan milyar dolarlık anlaşmaları tamamladı. Şu anda Southwest Airlines (LUV) da 12 milyar dolarlık bir ön iş sözleşmesinin eşiğinde. Anlaşma kapsamında pilotlara beş yıllık sözleşme süresi boyunca kümülatif 50% maaş artışı sağlanacak. 

🚗 4. Favori Çocuk Tesla

Perakende yatırımcılar Tesla’ya (TSLA) her zamankinden daha fazla para yatırıyor. Vanda Research, hissenin bu yıl herhangi bir menkul kıymet arasında en büyük bireysel yatırımcıyı çekme yolunda ilerlediğini söylüyor; bu neden önemli dersen çünkü hisse henüz üç yıl önce S&P 500’e girdi. 2019’da Tesla, bireysel yatırımcıların satın aldığı ilk 20 hisse arasına bile girememişti. Sıradan yatırımcılar, yıkıcı teknolojisi ve geleceğe odaklanması nedeniyle Tesla’yı sevdiklerini söylüyor. 

ABD Borsalarındaki Ralli Yavaşladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch