Borsa Yorumları

ABD Borsalarında İşlem Gören Çin Hisseleri Değerlendirilebilir!

October 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
ABD Borsalarında İşlem Gören Çin Hisseleri Değerlendirilebilir!

Evercore ISI, pandemi dönemine kıyasla görece daha düşük değerli işlem gören ABD borsasına kayıtlı Çin hisse senetlerinin, yatırımcıların performans artışı sağlaması için bir fırsat olabileceğini düşünüyor.

Julian Emanuel liderliğindeki analistlerin pazar günkü açıklamalarında, “Karşı karşıya olunan zorluklara rağmen risk/kazanç oranını cazip buluyoruz. Pandemi döneminde görülen rekor değerlere göre büyük oranda düşüş gösteren Çin’in ABD borsalarında kayıtlı Amerikan Depozito Makbuzları (ADR’ler), sektör üstü performans gösterebilir. Bu hisseler, 2023 hisse başı kazanç revizyonları açısından avantajlı konumda.” denildi. 

Evercore ISI, ABD borsalarında kayıtlı Çin ADR’lerini 1 milyar dolarlık bir toplam piyasa değeriyle izlemeye aldı. Bu yıl 47% oranında düşen Hong Kong borsasının Hang Seng Endeksi’ne kıyasla pandemi dönemine göre çok daha büyük oranlı bir değer düşüşünden bahsediliyor.

Ayrıca, borsaya kayıtlı hisse senetleri, Mart ortasında ilk yarının en düşük değerinin görülmesi sonrası Hang Seng Endeksi’nden yüksek performans gösterdi. Önümüzdeki yıl kazancın artması bekleniyor. İkinci çeyrek sonu itibarıyla 2023 yılı hisse başı kâr tahminleri çok daha yüksek gerçekleşti.

Borsada Alibaba, Pinduoduo ve Baidu gibi Çin’in en tanınmış ADR’lerinden bazıları yer alıyor. Bu üç şirket de pandemideki rekor değerler sonrası 70%’in üzerinde düşüş gösterdi ve gelecek dönemde somut kazanç sağlayacak gibi görünüyor.

Yine borsaya kayıtlı olan Tencent Music Entertainment hisselerinin değeri de pandemi dönemine göre 88% oranında düşmesine rağmen, mart ayı itibarıyla Hang Seng Endeksinden neredeyse 17% oranında daha yüksek performans sergiledi. 

ABD Borsalarında İşlem Gören Çin Hisseleri Değerlendirilebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı