ABD Borsası Notları

ABD Borsalarında Çin Etkisi

Ocak 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD Borsalarında Çin Etkisi

ABD piyasalarında dün gerçekleşen zayıf kapanış sonrasında bugün de hisse senedi endeksleri düşük bir açılış gerçekleştirdi. Fed üyesi Waller’ın Fed’in faiz oranlarını düşürme konusunda acele etmeyeceğini vurgulaması düşük risk iştahında etkili oldu. Açıklama sonrasında ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 4,06%’ya gerilerken ABD 2 yıllık tahvil getirisi 4,28%’e yükseldi ve yatırımcılara piyasadaki belirsizliklerin sinyalini verdi.

Öte yandan, Çin ekonomisinden gelen haberler de piyasaları baskıladı. Çin’den gelen zayıf büyüme verileri, ABD endekslerinde işlem gören Çinli hisselerin düşmesine neden oldu. JD.com (JD) ve PDD Holdings (PDD) hisseleri 4%’ten fazla düştü, Alibaba (BABA) ise 3,3% geriledi. Çin’deki zayıf ekonomik görünüm, küresel ekonomik büyüme endişelerini gündeme getirdi.

Bu hafta, dördüncü çeyrek bilançoları izlenmeye devam ediyor ve bilançoların yılın kalanına ilişkin ipucu sunması bekleniyor. Charles Schwab (SCHW) ve US Bancorp (USB) hisseleri, bilançoları sonrasında geri çekildi.

ABD piyasalarında takip edilen perakende satış verisi ise Aralık ayında tatil alışverişlerinin etkisiyle 0,4% beklentisini aşarak 0,6% artış gösterdi. Bu artış, özellikle giyim ve aksesuar mağazaları ile çevrimiçi mağazalardaki satışlardaki artıştan kaynaklandı. 

Güçlü perakende satış verisi, ABD ekonomisinin resesyon beklentilerini azaltsa da dirençli tüketici harcamaları, Fed’in faiz oranları konusunda nasıl ilerleyeceği konusunda daha dikkatli olması gerektiğine işaret edebilir. Günün ilerleyen saatlerinde Fed’in yayınlayacağı Bej Kitap ve Fed yetkililerinin açıklamaları önem arz edecek.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti