B├╝ltenler

­čĹÇ ABD Borsalar─▒nda Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? ­čŚô 13 Aral─▒k Haftas─▒

December 13, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čĹÇ ABD Borsalar─▒nda Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? ­čŚô 13 Aral─▒k Haftas─▒

☀️ İyi haftalar Midaslı! İşte karşında bu hafta Amerikan Borsalarında seni bekleyen halka arzlar:

💻 Samsara – 15 Aralık Çarşamba

 • IoT (Nesnelerin İnterneti) sektörünün önde gelen şirketlerinden Samsara, 15 Aralık Çarşamba günü halka arz olmaya hazırlanıyor. 
 • Geçtiğimiz yıllarda oldukça yüksek fiyatlarla çok sayıda özel sermaye toplayan Samsara’nın halka arz olacağı da hesaba katıldığında, önceki değerlemelerini katlayarak unicorn statüsünden (+1 milyon dolar değerleme) decacorn statüsüne (+10 milyar dolar değerleme) yükselmesi beklentiler arasında! Gelin bu beklentilerle tüm gözleri üzerinde toplayan şirketi halka arzından önce beraber inceleyelim!

  Keyifli okumalar Midaslı!

Samsara – IoT (Nesnelerin İnterneti) Sektörü

 • Samsara, uzaktan ağ iletişimi ve bulut tabanlı analitik ile sensör sistemleri geliştiren bir “IoT” şirketidir.
 • Şirket, 2015 yılında John Bicket ve Sanjit Biswas tarafından San Francisco’da kuruldu.
 • Samsara; oluşturdukları internet bağlantılı sensör sistemleri ile veri toplayarak ve bu fiziksel operasyonların nasıl iyileştirileceğine dair çalışmalar yürüterek ulaşım, lojistik, inşaat projeleri, gıda üretimi, enerji ve imalat gibi sektörleri desteklemek ve geliştirmek için hizmetler sunuyor.
 • Sundukları teknolojilerin amaçları; iş operasyonlarının güvenliğini, kalitesini, verimliliğini artırmak ve müşteri hizmetlerini iyileştirmektir.
 • Lider bir Nesnelerin İnterneti (IoT) şirketi olan Samsara, birkaç farklı endüstride hizmet veriyor. Ayrıca 10’dan fazla farklı ülkede, çok sayıda kuruluşa gerçek zamanlı görünürlük ve analitik sağlamak için donanımsal ve yazılımsal süreçleri bir arada yürütüyor.
 • Samsara’nın sunduğu duyusal çözümlerden bazıları; araç telematiği*, mobil iş akışı ve uyumluluğu, varlık takibi ve sürücü güvenliğini içeriyor.
 • Samsara, Kuzey Amerika ve Avrupa’da farklı sektörlerden 20.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor. 
 • Andreessen Horowitz, Tiger Global ve General Catalyst gibi yüksek profilli yatırımcılar tarafından desteklenen şirket şu anda 5,4 milyar dolar değerinde.

Şirket Finansalları

 • Samsara’nın geliri 2019 mali yılında 119,9 milyon dolardan, 2020 mali yılında 249,9 milyon dolara çıkarak iki kattan fazla artış gösterdi.
 • Samsara henüz kâr elde edememiş olsa da 2019 yılında 225 milyon dolar zarar ederken, 2020’de 210 milyon dolar zarar kaydetti.
­čĹÇ ABD Borsalar─▒nda Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? ­čŚô 13 Aral─▒k Haftas─▒

Halka Arz Detayları

 • Şirketin, NYSE borsasında “IOT” sembolüyle halka arz olması bekleniyor.
 • Halka arz için belirlenen tarih ise 15 Aralık Çarşamba.
 • Halka arz fiyat aralığının 20-23 dolar arasında olması planlanıyor.
 • Şirket hisselerinin arz edilecek toplam adedinin 35 milyon olması planlanırken, halka arzın toplam hacminin ise 700 ile 805 milyon dolar arasında olması bekleniyor. 

Sözlük

Araç Telematiği: Araçlarda uygulama ve hareket halindeki araçları kontrol etmek için telekomünikasyon ve bilişimin entegre kullanımı. Otomotiv navigasyon sistemlerinde bilgisayarlar ve mobil iletişim teknolojisi ile entegre küresel navigasyon uydu sistemi teknolojisi.

📁 Bu İçeriği Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq IPO Calendar

Samsara IPO: What Investors Should Know About IOT Stock

Samsara (company)

⚠️ Hafta içerisinde duyurulan yeni halka arzlar olması halinde içeriğimizin güncelleneceğini unutma 😉

Önemli not: Halka arz olacak şirketler Nasdaq Borsası’nda listelenmeye başladıklarında, hisselerin fiyatı çok hareketli olabileceğinden, piyasa fiyatından alım-satım yapamayabilirsin. Ancak Midas üzerinden verdiğin limit emirlerde yeterli alıcı ve satıcı bulunması durumunda, emrin gerçekleşecektir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı