Bültenler

ABD Borsaları Mayıs Özeti

June 1, 2022 • 6 dakika okuma süresi
ABD Borsaları Mayıs Özeti

👉 FED açıklamaları, enflasyon endişeleri, resesyon ihtimalleri derken ABD borsalarına gün yüzü göstermeyen yoğun gündemli Mayıs ayını nihayet geride bıraktık!

Peki Mayıs ayı endeksler, hisseler ve sektörler özelinde bir değerlendirmeyle nasıl geçmiş gelin birlikte bakalım!

📈 Mayıs Ayında Endeksler

ABD Borsaları Mayıs Özeti
 • Küresel endeksler mayıs ayına 4 Mayıs’ta açıklanan 50 baz puanlık faiz artırım kararının piyasada yarattığı endişelerle girdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı ekonomik belirsizliğe eklenen sıkılaşma endişeleri endekslere de negatif yansıdı.

 • Mayıs ayında FED’in açıkladığı 50 baz puanlık faiz artırımı ve Rusya-Ukrayna krizinin tetiklediği ekonomik belirsizlik dünya borsalarına negatif yansıdı.

 • ABD’de Nisan ayı enflasyon verisi %8,5 olan 40 yılın zirvesinden bir miktar gerileyerek %8,3 olarak açıklansa da enflasyonist ortam ve resesyon söylemleri küresel piyasalarda FED’den daha şahin açıklamalar gelebileceği yönünde beklentileri pekiştirdi.

 • ABD’de Nisan enflasyon verisi %8,5’dan %8,3’e geriledi. Bu gerilemeye rağmen hâlâ yüksek olan enflasyon ve artan resesyon (ekonomik durgunluk) söylemleri dünya borsalarındaki FED korkusunu güçlendirdi.

 • Öte yandan mayıs ayının sonuna geldiğimizde geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan veriler ile birlikte ülkede enflasyonist baskıların azaldığına yönelik iyimser bir ruh hali vardı ve bu durum piyasadaki risk iştahını da bir miktar destekledi.

 • Diğer yandan mayıs ayının sonuna doğru ABD’de açıklanan iyimser veriler, enflasyonist baskıların azaldığına yönelik olumlu bir hava oluşturdu. Bu olumlu hava ise borsadaki risk iştahını yani yatırımcıların daha fazla risk alabilmesini destekledi.

 • Geçtiğimiz hafta açıklanan FED toplantı tutanakları da faiz artırımlarında esnek davranılarak gerekmesi halinde eylül ayında beklemeye geçilebileceği şeklinde yorumlandı. 

 • Mayısın son haftasında açıklanan FED notlarında daha esnek davranılarak, olumlu hava devam ederse eylül ayında artırım gerçekleşmeyeceği sonucuna varıldı.

 • Öte yandan Çin’de vaka sayılarının azalması ve atılan normalleşme adımları ve Şanghay özelinde 1 Haziran itibariyle son eren karantina da risk iştahını destekledi.

🔎 Mayıs Ayının En’leri

ABD Borsaları Mayıs Özeti

Hammadde ve enerji sektörü hisseleri mayıs ayında en çok kazandıran hisseler oldu. 

Bu hisseler arasında öne çıkan Albemarle (ALB), mayıs ayının başında beklentilerin üzerinde bilanço açıkladı. Açıklama sonrasında girdiği yükseliş trendini ay boyunca sürdürdü.

Devon ve NRG ise petrol fiyatlarındaki artışın tetiklediği enerji sektöründeki yükselişle birlikte mayıs ayını yüksek değer kazancıyla tamamladı.

📊 Öne Çıkan Sektörler

ABD Borsaları Mayıs Özeti

Küresel çapta etkisini hissettiren Rusya Ukrayna Savaşı ve enflasyon, geçtiğimiz Mayıs ayında sektörel bazda negatif etkiler yaratırken bu etkilerden sıyrılan bazı sektörler de gözümüzden kaçmadı değil! 

ABD Borsaları Mayıs Özeti
 • Enerji sektörünün mayıs ayını 14,95% yükselişle tamamlamasının sebebi, özellikle Rusya Ukrayna savaşı ve Çin’deki kısıtlamaların etkisiyle birlikte artan enerji maliyetlerinden başka bir şey değil!
 • Mayıs ayı boyunca arz sıkışıklığı, AB’den Rus petrolüne yönelik açıklanacak ambargo kararı korkusu ve Çin’deki pandemi önlemlerinin yarattığı endişelerle yükselen petrol fiyatları, güncelde 120 doların üstünde yer edinmiş gözüküyor.
 • Geçtiğimiz gün açıklanan AB’nin Rus petrolüne yönelik ambargo kararı ise fiyatlardaki yükselişin süreceğinin bir kanıtı niteliğinde. Bu nedenle gözler bir süre daha enerji sektörünün üstünde olabilir.
ABD Borsaları Mayıs Özeti

Özelleştirilmiş perakendecilik sektörü, enflasyonun zirve seviyelere yakın olduğu, resesyon ihtimalinin konuşulduğu ekonomik bir yavaşlama sürecinden geçtiğimiz Mayıs ayında 4,91% düşüş yaşadı. 

Sektördeki bu erime, büyük ölçüde Amazon ve Tesla olmak üzere iki hisse senedinden kaynaklanıyor. Sektörün görünümünde etkili olan söz konusu iki hisseye baktığımızda ise güncel bir notta Çin’deki karantinaların Tesla için bir üretim rüzgarı olduğu ve bu yıl içinde bir toparlanma olabileceği düşünülürken Jefferies analistlerinin paylaştığı başka bir notta ise ekonomik bir yavaşlamanın Amazon gibi hisselere zarar vereceği belirtildi.

ABD Borsaları Mayıs Özeti
 • Yükselen tahvil getirileri, normal şartlar altında tipik olarak güçlenen ekonomik talebe eşlik ettiği ve yatırımcıları döngüsel hisseleri tercih etmeye yönlendirdiği için, kamu hizmeti hisselerine zarar verir. 

 • Ancak güncel durumda yükselen tahvil getirileri, FED’in ekonomik büyümeyi yavaşlatmaya çalışmasının bir sonucu olduğu için yatırımcılar döngüsel hisselere yatırım yapmaktan korkuyor. Çünkü söz konusu bir yavaşlama, döngüsel sektörlerdeki kâr artışlarını engelleyecektir. Ancak öte yandan, konut ve ticari müşteriler için fiyatları yükseltmeye devam edebildikleri için, kamu hizmetleri sektöründeki hisselerin kazanç artışı istikrar kazanabilir.

 • Morgan Stanley’deki stratejistlerin yakın zamanda sektörü yükseltmesinin nedeni de tam olarak bu. Analistler, kamu hizmetlerinin 2023 hisse başına kazancının neredeyse S&P 500’ün 10%’luk oranı kadar hızlı artmasını bekliyorlar. Öte yandan, kamu hizmetlerinin istikrarlı büyümesi yenilenebilir enerji talebiyle de destekleniyor.
ABD Borsaları Mayıs Özeti
 • Gayrimenkul sektörü yükselen enflasyon ve ev satışlarındaki gerilemeden etkilenerek mayıs ayında 5,13% düşüş yaşadı.

 • Realtor.com’a göre, ABD’deki satılık ev arzı geçen hafta bir yıl önceki aynı haftaya göre 9% arttı. Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre, mevcut evlerde imzalanan sözleşmelerin bir ölçüsü olan bekleyen ev satışları, Nisan ayında bir önceki aya kıyasla yaklaşık 4% düştü ve Nisan 2021′e göre 9%′un biraz üzerinde düştü.

 • Genel olarak değerlendirildiğinde, özellikle yüksek ipotek oranları, ev satışlarında ani bir gerilemeye neden oldu diyebiliriz. 30 yıllık sabit ipotek üzerindeki ortalama oran, yıla 3%′e yakın başladı ve şimdi %5′in oldukça üzerinde.

ABD Borsaları Mayıs Özeti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı