Bültenler

AbbVie Hisseleri Neden Düşüyor?

April 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AbbVie Hisseleri Neden Düşüyor?

AbbVie Hissesi Şirketin Başkan ve Başkan Yardımcısı Michael Severino, Moderna (MRNA) ve Denali Therapeutics (DNLI) gibi büyük isimlerin arkasındaki biyoteknoloji yaratıcısı Flagship Pioneering‘e gidiyor. 

Severino, Flagship’de Ortak Genel Müdür olacak ve şirketlerden birinin başına geçecek, ayrıca 8 yılın ardından AbbVie’den ayrılacak. Severino, rolü gereği araştırma ve geliştirmeden ve şirket strateji ofisinden sorumluydu.

Haberin ardından, AbbVie hisseleri sert düşüş yaşadı.

Severino, Flagship’e “insan sağlığında çığır açan yenilikler yaratmak ve geliştirmek” için yardım edeceğini açıkladı.

Yönetici yayınladığı yazılı bildiride, “Bu rolü üstlenmekten ve Flagship Pioneering tarafından bir araya getirilen birinci sınıf bilim adamları, teknoloji uzmanları ve şirket yöneticilerinden oluşan yüksek nitelikli ekiple ortak olmaktan heyecan duyduğunu” belirtti. 

AbbVie, Severino’nun görev süresi boyunca, dünyanın en çok satan ilacı olan Humira‘nın ABD’de daha ucuz biyobenzer rakiplerle karşılaşmaya başlamasıyla birlikte gelirde yaşanan düşüşün durdurulmasına yardımcı olabilecek iki yeni immünoloji ilacı Skyrizi ve Rinvoq‘u piyasaya sürdü.

AbbVie, Biohaven Pharmaceuticals’ın (BHVN) Nurtec’ine potansiyel bir rakip olan bir migren önleme hapı için Gıda ve İlaç İdaresi’nden geçen yıl onay almıştı.

📈 AbbVie Hisseleri Bu Sene Rekor Kırdı

AbbVie hissesi bu yıl sert yükseliş yaşadı ve yaklaşık 30% artışla 8 Nisan’da 175,91 dolarlık rekoruna ulaştı.

Severino’nun yaklaşan çıkışı hisselerin düşmesine neden oldu, ancak ilaç stoğu hala 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının oldukça üzerinde seyrediyor.

AbbVie Hisseleri Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı