Borsa İstanbul Notları

9.400 Endeks’te Önemli Bir Baraj Oluşturdu

9.400 Endeks’te Önemli Bir Baraj Oluşturdu
Google News Icon Takip Et

📊 Endeksin yukarı yönlü seyrinde 9.400 seviyesi barajının henüz aşılamadığını ve bu bölgede kâr realizasyonlarının arttığını izliyoruz. Seans başlarında bu seviyenin üzerinde olan endeksin gelen kâr realizasyonları ile yeniden aşağısına çekildiği görüldü.

9.000 seviyesinin üzerine kalıcılık sağlandığı sürece genel görünümde pozitif havanın korunduğundan ancak 9.400 seviyesi aşılmadıkça bu aralıkta konsolidasyonun kâr realizasyonları ile devam edebileceğinden bahsetmek mümkün olabilir.

👉 Açıklanan bilançolarda enflasyon muhasebesinin yarattığı etkiler ve bazı sektörlerde faaliyet performanslarının düşüşü şirket seçimlerinde çok daha seçici olunması gereken bir döneme giriş yapıldığı konusunda önemli bir sinyal vermiş oldu.

👉 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’yi ‘Gri Liste’den çıkarmak için teknik çalışmaların tamamlandığını, haziran ayında sürecin tamamlanacağını belirtti. Yatırımcıların ülkeye ve ülke ekonomisine güvenini artıracak olan bu gelişmenin orta ve uzun vade adına endeksi pozitif yönde etkilemesi beklenebilir.

Saat 16.15 itibarıyla 9.379 seviyelerinde 0,06% ile sınırlı pozitif seyir sürüyor. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 ve 9.400 olduğu izleniyor. 9.000 seviyesi üzerinde kalıcılık, pozitif havanın korunması için oldukça önemli görülüyor. Ancak 9.400 aşılmadığı sürece konsolidasyonun devam edebileceği düşünülebilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda bilişim ve yeniden güç kazanan gıda sektöründeki pozitif seyir dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Bilişim
  • Halka Arz
  • Orman Kağıt
  • Taş Toprak
  • Gıda

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 BALAT: 25,94 TL

🏅 CMENT: 459,25 TL

🏅 DMSAS: 6,61 TL

🏅 GEREL: 1.426.550,00 TL

🏅 ISATR: 136,80 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.