Borsa Yorumları

75% Yükselebilecek Çip Hissesi!

December 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
75% Yükselebilecek Çip Hissesi!

Bank of America’ya göre, elektrikli araç satışlarındaki bir patlama ve süregelen yarı iletken kıtlığı, sayıları çok da fazla olmayan çip üreticilerinin gelirlerinde yükselme yaşanmasına yardımcı olabilir.

Yatırım bankasından yapılan açıklamada, ABD borsasında işlem gören Avrupalı çip üreticisi STMicroelectronics (STM) hissesinin bu bağlamda, önümüzdeki yıl 75%’ten fazla yükselebileceği belirtildi. 

Wall Street bankasına bağlı analistler, önümüzdeki iki yıllık süreçte araç satışlarının küresel bazda sadece 3-4% artacağı tahmin ediliyor olsa da, elektrikli araçlara geçiş eğilimi çip satışlarının önümüzdeki iki yıl boyunca her yıl 7-9% artacağını düşünüyor. 

Artış oranları arasındaki bu farkın, elektrikli araçların araç başına 1.000 doları aşkın bir maliyeti olan iki kat daha fazla çip içermesinden kaynaklandığı, fosil yakıtlı araçlarda ise yaklaşık 600 dolar değerinde bir çip kullanıldığı belirtildi. 

Yatırım bankası analistlerinin 6 Aralık tarihli müşteri bilgilendirme yazısında, “Dijitalleşme/gelişmiş sürücü destek sistemleri ve elektrikli araç dönüşümü konusunda var olan seküler eğilimler nedeniyle otomobil segmentine yapısal olarak olumlu bakıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Alman şirketi Infineon (IFNNY), otomobil endüstrisi için çip üreten en büyük firma ve önümüzdeki yıl otomobil sektörüne yapılacak satışlardan 7,5 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Bank of America analistleri, düşük üretim maliyetleri sayesinde bu şirketin pazarda “liderlik konumunu” ele geçirdiğini düşünüyor. Sonuç olarak şirketin ABD borsasında işlem gören hisselerinin 40%’tan fazla yükselişle 46 dolara ulaşması bekleniyor. 

Ayrıca, pazardaki çeşitlilik ve bölünme sebebiyle, otomotiv sektöründe sadece 2%’lik bir pazar payına sahip olan Qualcomm’un da (QCOM) bu eğilimden fayda sağlaması muhtemel. Şirket, araç içi bağlantı cihazlarında kullanılan çiplerin satışı sayesinde 2021’de otomobil sektöründen elde edilen gelirlerin 44% arttığını açıkladı. Bununla birlikte Bank of America analistleri, Qualcomm (QCOM) hisselerinin kısa vadedeki performansını, ağırlıklı olarak akıllı telefon pazarındaki pozisyonunun belirleyeceği konusunda uyarıyor. 

Elektrikli araç dönüşüm trendinden faydalanacak diğer hisseler: ABD merkezli Marvell (MRVL), Microchip (MCHP), Nvidia (NVDA), Ambarella (AMBA), Wolfspeed (WOLF) ve Onsemi (ON) ve bunun yanı sıra Avrupalı yarı iletken üreticisi NXP (NXPI).

75% Yükselebilecek Çip Hissesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC