Borsa Yorumları

60 Yıl Boyunca Temettülerini Artıran Temettü Aristokratı Hisseler!

March 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
60 Yıl Boyunca Temettülerini Artıran Temettü Aristokratı Hisseler!

Bankacılık sektöründe yaşanan son çalkantılar ve ekonomik çöküşün daha da yayılacağına dair korkular göz önüne alındığında, istikrarlı bir şekilde getiri sağlamak isteyen yatırımcılar, “temettü aristokratları” olarak adlandırılan grubun en güvenilir üyesi olan bu şirketlere yönelebilir.

3M (MMM), Coca-Cola (KO), Colgate-Palmolive (CL), Johnson & Johnson (JNJ) ve Procter & Gamble (PG) gibi tanınmış isimler bu gruptaki şirketlerden bazıları. Sanayi holdingi Dover (DOV), üretim devi Emerson Electric (EMR) ve otomobil parçası üreticisi Genuine Parts (GPC) da bu grupta yer alıyor. 

S&P Global Dow Jones Indices’te kıdemli endeks analisti olarak görev yapan Howard Silverblatt, “Bu şirketler, zamanla değişebilmiş ve yeni rekabet ortamına, yeni teknolojiye uyum sağlayabilmiş bir yönetim anlayışına sahip oldu. Şirketler uzun yıllar büyüme kaydetti ve bu büyüme yalnızca 60 yıl değil sonrasında gelen 10 yıllık süreçte de kültürlerinin bir parçası oldu, hatta bunun mümkün olmadığı zamanlarda bile temettü artışı yaptılar” ifadelerini kullandı.

60 Yıl Boyunca Temettülerini Artıran Temettü Aristokratı Hisseler!

Coca-Cola (KO)’yı ele alalım. Hisse başına yıllık 1,84 dolar seviyesinde bir temettü dağıtan Coca-Cola şu an itibarıyla 3,07% temettü getirisi sağlarken, S&P 500’ün ortalama temettü getirisi 1,65% seviyesinde. 

Düşük gelir düzeyindeki müşterilere daha uygun fiyatlı ürünler sunmaya devam eden Atlanta merkezli içecek devi, fiyatları yükselterek satışları artırmak için iki aşamalı bir strateji izliyor. Şirket, daha sağlıklı seçenekler aramaya başlayan tüketiciler için Coke Zero ve Diet Coke gibi düşük şeker içeren çeşitli ürünlerin yanı sıra son yıllarda geliştirdiği yeni damak tatlarını da müşterilerinin beğenisine sundu. Ürün karması ve fiyatlama stratejisinin etkisiyle 11% büyüme kaydeden Coca-Cola (KO)’nın geliri, geçen yıl 11%’lik bir artışla 43 milyar dolara yükseldi.

Diğer yandan Dover (DOV)’ın, 1955’teki kuruluşundan bu yana 67 yıl boyunca temettü dağıtımını neredeyse her yıl artırdığını görüyoruz. Illinois merkezli şirket, 1,48%’lik bir temettü getirisi sağlıyor. Perakende soğutma cihazları, endüstriyel baskı ve temiz enerji gibi fazlasıyla konsolide nitelikteki nihai pazarlarda yıllara yaygın olarak birçok satın alma işlemi gerçekleştirdi.  

​Üretim şirketi Stanley Black & Decker (SWK) ve yiyecek-içecek devi PepsiCo (PEP) ise yıllık temettü dağıtımlarını 50 yıldan uzun bir süredir artırıyor. ExxonMobil (XOM) yıllık temettüsünü 40 yıl, Chevron (CVX) ise 36 yıl boyunca artırdı.

60 Yıl Boyunca Temettülerini Artıran Temettü Aristokratı Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC