Borsa Yorumları

40 Yıldır Temettülerini Enflasyonun Üzerinde Artıran Şirketler

June 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
40 Yıldır Temettülerini Enflasyonun Üzerinde Artıran Şirketler

ABD borsalarında listeli Air Products&Chemicals (APD) ve Automatic Data Processing (ADP), dünya genelinde son kırk yıldır temettü ödemelerini enflasyonun üzerinde artıran iki şirket ünvanına sahip.

“Bi’ dakika, temettü ödemesi ne ki?” diyor olabilirsin. O zaman seni hemen Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır? başlıklı içeriğimize alalım. 

🧪 Air Products & Chemicals ile başlayalım: 1940’da kurulan endüstriyel kimyasal ve gaz üreticisi, 50’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 60 milyar dolarlık piyasa değerine sahip şirket, 2022’de 8% yükselen enflasyona karşılık temettüsünü 8,9% artırmıştı. 

Şirket bu yıl ise Avrupa’da sanayi malları fiyatlarındaki artıştan faydalandı ve yılın ilk çeyreğinde hacimlerinde 6% artış bildirirken, fiyatlarında ise 8%’lik artışa gitti. 

Şu an Air Products hisseleri 2,6%’lık bir temettü getirisiyle işlem görüyor, bu da 2,1% olan sektör ortalamasının üzerinde. 

Berenberg analisti Sebastian Bray, “Air Products’ın emtia amonyak fiyatlandırmasına yönelik potansiyelinin tartışmasız yüksek olduğu göz önüne alındığında, bu düşük değerlemenin uygun olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

💻 Sıra Automatic Data Processing’de: Yarıştırmak gibi olmasın ama New Jersey merkezli Automatic Data Processing, son 40 yılın 24’ünde hisse başına Air Products’tan daha yüksek bir temettü ödedi.

Şirket ayrıca son 40 yıldır temettüsünü yılda ortalama 13,3% artırdı. Bu da Air Products’ın ortalama 11% artışının üzerinde. 

Automatic Data Processing’in hisseleri bu yıl 11% geriledi ancak yatırım bankası Stifel, hisselerin mevcut seviyelerde “aşırı satıldığına” inanıyor.

Şirket şu an 2,4% getirili temettü ödüyor, yani bu da tıpkı Air Products gibi sektör ortalamasının üzerinde.

40 Yıldır Temettülerini Enflasyonun Üzerinde Artıran Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC