28 Kasım Haftası ABD Borsaları ve BIST Analizi

November 30, 2022 • 4 dakika okuma süresi
28 Kasım Haftası ABD Borsaları ve BIST Analizi

Perihan Tantuğ: Bu bölümümüzde ABD tarafında Powell’ın konuşmalarını ve VIX Endeksi’ni, Borsa İstanbul tarafında ise hem büyüme rakamlarını hem de endeks trendini konuşacağız.

Powell’ın Bu Akşamki Konuşması

Bugün tüm gözler FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasında olacak. TSİ 21.30’da konuşma yapacak olan Powell’ın açıklamaları genel olarak ekonomi ve istihdam piyasasında bizleri nelerin beklediği yönünde olacak. 

Bunlar oldukça önemli! Peki, neden?

Geçtiğimiz enflasyon verisine dönüp baktığımızda hem TÜFE’de hem de ÜFE’de çekirdek ve manşette beklentilerin altında veriler gördük. Gelen bu veriler sonrasında ABD piyasaları yavaş da olsa bi’ toparlanma yaşadı. Powell’ın konuşmasında ise bundan sonraki süreç için hangi verileri takip edeceğimizi, istihdam piyasasının nasıl şekilleneceğine yönelik cevaplar arayacağız. 

Bir Diğer Önemli Katalizör: VIX Korku Endeksi

S&P 500 ve Dow Jones tarafında yükselişin devam şartlarından bir tanesi FED ve BofA açıklamalarıydı. Bunlar temel taraftı. Biraz da teknik tarafa bakmak gerek. Burada korku endeksine de bakmak oldukça önemli. 

VIX Endeksi’nde kritik seviye 20! 20 seviyesinin altında piyasalar “risk on”, 20 seviyesinin üzerinde ise piyasalar “risk off” olarak okunabilir. Yani, 20 seviyenin altına gelen bir korku seviyesiyle birlikte piyasalar risk modunu açabilir. Peki, bu ne anlama geliyor? 

Bizim beklediğimiz yıl sonu rallisi için ön koşulu için öncelikle VIX Endeksi’nin 20 seviyesinin altına inmesi ve kapanışlar vermesi gerekiyor ki ABD tarafında beklenen “Noel Baba rallisi” denen yıl sonu rallisini görebilelim. 

Bu hafta veya önümüzdeki hafta bir kırılım gelebilir. Bu yüzden mutlaka bir gözümüzle VIX Endeksi’ni de izlemeliyiz.

Türkiye 3. Çeyrek Büyüme Rakamları

Bu sabah Türkiye’nin 3. çeyrek büyüme rakamları geldi. Açıklanacak bu veriye yönelik beklentiler %4’lük bir büyümeydi. Açıklanan veriler ise beklentilerin çok çok az altında olan %3,9 olarak açıklandı. Beklentilere paralel geldi de diyebiliriz.

Burada dikkatimizi çeken 2 önemli unsur var. Finans ve sigorta faaliyetlerinde %21, artış var. Yani, bu sektör büyümeyi en çok destekleyen sektör oldu. En çok aşağı çeken sektör ise %14,1 azalış ile inşaat sektörü oldu. 

BIST’in Yükselişini Değil, Kırılımını Tahmin Etmek

BIST 100 endeksini yorumlamak artık çok zorlaştı. Bunun en büyük nedeni ise SASA. 

Daha önce Borsa İstanbul’da ağırlığı en yüksek 10 hisse senedinden bahsetmiştik. Bu listede ise ağırlığı en yüksek şirket ise SASA. SASA’da yaşanabilecek bir düşüş hareketi Borsa İstanbul’u direkt endeks olarak etkileyebilir demiştik. Bir haftadır bu senaryoya tanık oluyoruz Borsa İstanbul’da.

BIST tarafında haftalardır burada ciddi bir trend olduğunu ve trend takibiyle birlikte borsaları izlemek gerektiğini konuşuyoruz. Yani, 5000 seviyesinin bir psikolojik direnç olarak çalıştığını biliyoruz. Ama direnç veya hedef belirlemek yerine; biz tepeyi bulmaya çalışmayalım, kârdan bir miktar feragat edelim ve bir kırılım gelirse pozisyon azaltmaya gidelim.

O yüzden endekste yükselişin nerede sona ereceğini tahmin etmek yerine, bu kırılım nerede gelecek ve biz artık hangi noktada kenara çekilmeliyiz diye düşünürsek bu süreci çok daha sağlıklı bir şekilde yürütürüz. 

ABD borsaları ve Borsa İstanbul’a yönelik teknik analizin tüm detayları Perihan Tantuğ ile Kahve ve Borsa’nın yeni bölümünde!

Yeni bölümü yazının başındaki oynatıcıdan kolayca dinleyebilirsiniz.

28 Kasım Haftası ABD Borsaları ve BIST Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı