Analist Notları

2024’te Bilançolar Parlayacak mı? Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

January 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
2024’te Bilançolar Parlayacak mı? Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

ABD piyasalarında bilanço sezonu 12 Ocak’ta finansal sektör öncülüğünde başlıyor. Analistlerin 2024 bilançolarına ilişkin beklentilerini senin için derledik! ✨

📈 2024 S&P 500 Kâr Tahminleri: 10 Yıllık Ortalamanın Üzerinde Kârlılık!

2024’te bir resesyon olasılığına rağmen, konsensüs beklenti S&P 500’ün 11,8% gibi çift haneli bir kâr artışı göstermesi yönünde bulunuyor. Bu oran, geçmiş 10 yılın ortalama yıllık kâr artış oranı olan 8,4%’ün üzerinde. 

👉🏻 2024’ün her çeyreği için ayrı ayrı kâr artışı bekleniyor: İlk çeyrek için 6,8%, ikinci çeyrek için 10,8% üçüncü çeyrek için 9% ve dördüncü çeyrek için tam 18,2% kâr artışı öngörülüyor!

2024'te Bilançolar Parlayacak mı? Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

🏥 Sağlık Sektörü Liderliği

2024’te tüm sektörlerin yıllık bazda kâr artışı bildirmesi beklenirken, özellikle Sağlık, İletişim Hizmetleri ve Bilgi Teknolojisi sektörleri çift haneli büyüme öngörüleriyle öne çıkıyor. 

💊 Sağlık sektörü, 19,1% ile en yüksek yıllık kâr artış oranını bildirmesi beklenen sektör. İlaç faaliyeti gösteren şirketler hariç tutulduğunda ise sağlık sektörünün tahmini kâr artış oranı 19,1%’den 7,9%’a düşüyor.

Sağlık ve İlaç Sektöründe Faaliyet Gösteren 5 Şirket:

💊 Eli Lilly & Co (LLY)

🏥 UnitedHealth (UNH)

🩺 Johnson & Johnson (JNJ)

💉 Novo-Nordisk (NVO)

🔬 AbbVie (ABBV)

📱 İletişim sektörünün 16,9% ile ikinci en yüksek yıllık kâr artış oranını bildirmesi beklenirken Teknoloji sektörü 16,8% ile üçüncü sırada yer alıyor. 

İletişim Sektöründe Faaliyet Gösteren 5 Şirket:

📞 T-Mobile (TMUS)

🗼 Verizon (VZ)

📱 AT&T (T)

🌐 Vodafone (VOD)

🍊 Orange (ORAN)

Teknoloji Sektöründe Faaliyet Gösteren 5 Şirket:

📱 Apple (AAPL)

💻 Microsoft (MSFT)

🔍 Alphabet (GOOGL)

🤖 Nvidia (NVDA)

🌐 Meta Platforms (META)

2024'te Bilançolar Parlayacak mı? Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

💹 2024 Gelir Büyümesi ve Net Kâr Marjı

Analistler, 2024 için S&P 500’ün 5,5%’lik bir gelir artışı bildirmesini bekliyor ve bu oran son 10 yılın ortalama yıllık gelir artış oranı olan 5%in üzerinde bulunuyor. 2024 için tahmini net kâr marjının 12,3% olması öngörülüyor. Bu oran ise 2023 için tahmin edilen 11,7%’lik net kâr marjından ve son 10 yılın ortalama yıllık net kâr marjı olan 10,6%’dan daha yüksek bir oran.

2024'te Bilançolar Parlayacak mı? Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

🌍 Sektörel Etkiler

Bu tahminler, küresel piyasalardaki belirsizlikler ve sektörel dinamikler ışığında önem arz ediyor. Özellikle teknoloji ve sağlık sektörlerindeki büyüme, genel piyasa performansı için belirleyici olabilir.

Öte yandan yapay zeka patlaması ve resesyon ihtimallerinin azalması bilançolara ilişkin beklentileri artırırken Wall Street, yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ve bilançoların beklentileri karşılayıp karşılamadığının yakından takip edilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

2024'te Bilançolar Parlayacak mı? Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FactSet