Borsa Yorumları

2024’te Atağa Geçmesi Beklenen Sağlık Hisseleri

December 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
2024’te Atağa Geçmesi Beklenen Sağlık Hisseleri

Sağlık sektörü hisseleri, 2023’te oldukça kötü bir yıl geçirdi ancak analistler ve yatırımcılar, 2024 konusunda giderek daha iyimser bir hale gelmeye başlıyor. 

S&P 500 sağlık sektörü endeksi 18 Aralık itibarıyla yıllık bazda 1,5% düşerken, genel endeks 23,5% yükseldi.

İlaç fiyatı reformuna ilişkin endişeler, yaklaşmakta olan patent başvuruları, yüksek faiz oranlarının etkileri ve daha geniş endeksi destekleyen teknoloji hisselerinin son derece güçlü performansı da dahil olmak üzere, birçok faktör sağlık hisselerinin görece zayıf bir performans göstermesine yol açtı.

🚀 Ancak bu trendlerden bazılarının gelecek yıl tersine dönebileceğini ummak için nedenler var. Daha düşük faiz oranları vaadi, biyoteknoloji ve ilaca yeniden hayat verebilir. Uzmanlar ilaç fiyatı reformunun muhtemelen mevcut seviyelerde fiyatlandırıldığını söylüyor.

Aslında 2024’te sağlık hizmetlerinde bir adım daha atmak isteyen yatırımcılar için asıl zorluk, bir yıl boyunca düşük performansın satın alma fırsatları yarattığı hisseleri bulmak.

Bu ucuz yatırımları keşfetmek amacıyla, 18 Aralık itibarıyla yıllık en az 10% düşüş yaşayan hisseler için S&P 500 sağlık sektörü endeksini taradık. Bu hisseler arasında, ortalama analist hedef fiyatlarının en altında işlem gören altı hisse belirledik.

Buradaki ana fikir, keskin satışlar yaşayan ancak Wall Street’in hâlâ büyüme alanı olduğunu düşündüğü hisseleri bulmaktı.

👀 Bu listelemede yer alan hisselere birlikte bakalım: 

  • Moderna (MRNA)
  • Bio-Rad Laboratories (BIO)
  • Humana (HUM)
  • Incyte (INCY)
  • Bristol-Myers Squibb (BMY)
  • Cigna Group (CI)

🎯 Listede kendine yer bulan hisseler karışık bir grubu temsil ediyor diyebiliriz. Moderna’nın ortalama hedef fiyatın önerdiği kadar dramatik bir şekilde daha iyi performans göstermesi için, ciddi bir atağa geçmesi gerekiyor. 

Yine de hisse son aylarda son derece değişken bir seyir izliyor ve yatırımcıların bu isme olan heyecanını yeniden uyandıracak bir dizi iyi haber beklemek mümkün.

🎯 Bio-Rad 2021 ortasından bu yana 50%’den fazla düşüş göstererek hizmet verdiği biyoteknoloji sektörüyle birlikte düşüş yaşadı. Düşük faiz oranları biyoteknoloji stoklarının yeniden canlanmasına neden olursa, bu Bio-Rad ve diğer yaşam bilimi araçları üreticileri için trendin tersine döneceği anlamına gelebilir. 

🎯 Ayrıca listede iki ilaç üreticisi de yer aldı: Bristol Myers Squibb ve Incyte’ın önümüzdeki yıllarda zorlu patent başvurularıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Ancak Incyte’ın patent süresinin dolmasına rağmen analistler hisseleri konusunda iyimser. Leerink Partners analisti Andrew Berens, 13 Aralık tarihli notunda Incyte hissesinin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti ve şirketin Ar-Ge operasyonlarının güçlü göründüğünü belirterek hedef fiyatını 65 dolardan 78 dolara taşıdı.

2024’te Atağa Geçmesi Beklenen Sağlık Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s