Borsa Yorumları

2024, Piyasa Değeri Düşük Hisselerin Yılı Olacak

December 29, 2023 • 4 dakika okuma süresi
2024, Piyasa Değeri Düşük Hisselerin Yılı Olacak

S&P 500 Endeksi’nin yılı 2022’nin başlangıcındaki rekor yüksek seviyesine yakın kapatmasıyla borsa 2023’te yeniden yükselişe geçti ancak birçok hisse rallinin dışında kaldı. 

S&P 500’ün Muhteşem Yedili olarak adlandırılan en büyük yedi hissesi, endeksin 25%’lik kazancının çoğundan sorumluyken, endeksteki diğer 493 büyük şirket ve küçük-orta ölçekli hisseler için sonuçlar daha karışık oldu.

Piyasa değeri küçük (small-cap) hisseleri barındıran Russell 2000 endeksi, yılı son iki ayda 15%’lik bir kazançla güçlü bir şekilde tamamalama yolunda olsa da hâlâ Kasım 2021’deki zirvesinden 16% daha düşük bir seviyede. 

Ariel Investments’ın kurucusu ve uzun süredir küçük sermayeli değer yatırımcısı John Rogers, “Piyasa değeri yüksek (mega-cap) büyüme hisselerinin bu kadar hızlı bir şekilde geri dönmesi gerçek bir sürpriz oldu. İnsanlar bir endeksin büyük bir parçası oldukları için hisseyi almaya başladıklarında, bunun zirveye çıktığına dair bir işaret olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla 2024’te Muhteşem Yedili’nin yükseleceğine dair pek umutlu değilim; hayal bile edemeyeceğiniz yerlerden rekabet tehditleri gelecek.” diyor. 

2023’te gündemi oldukça meşgul eden şirketlerin dışındaki yatırım fikirleri için Rogers ve diğer deneyimli piyasa değeri küçük hisse yatırımcısının 2024 için en beğendikleri hisseleri taradık: 

 • Madison Square Garden Entertainment (MSGE)
 • Leslie’s (LESL)
 • Axcelis Technologies (ACLS)
 • SkyWest (SKYW)
 • PROS Holdings (PRO)
 • Natera (NTRA)
 • Osisko Gold Royalties (OR)
 • Openlane (KAR)
 • Cohu (COHU)
 • DoubleVerify Holdings (DV)
 • Clearwater Analytics (CWAN)

🩴 Havuz malzemeleri perakendecisi Leslie’s için Ekim 2020’deki halka arzından bu yana zorlu bir üç yıl geçti; hisse, 17 dolarlık halka arz fiyatından 59% değer kaybetti. Ancak tam da bu sebeple Leslie’s Rogers’ın dikkatini çeken türde bir hisse:

Üzerlerinde insanların heyecanlanmadığı bir ortam olduğunda hisse satın almayı seviyoruz.” diyen Rogers,  Kaliforniya’da yazların daha serin geçmesinin, insanların havuzlarda daha az zaman geçirmesine ve kimyasalların daha yavaş yaşlanmasına neden olan faktörlerden biri olduğunu söylüyor.

İlkbahar ve yaz döneminde gelirleri yıllık bazda 9% düşen şirketin, Rogers’a göre borcunu ödeme planları ve maliyetleri kontrol etmeye yardımcı olacak yeni bir CFO, gelecek yıl hissede bir toparlanmaya yol açacak. 

💻 Kurumsal yatırımcılara otomatik muhasebe ve uyumluluk hizmetleri sunan bir bulut yazılım firması olan Clearwater Analytics de Osterweis Emerging Opportunity Fund portföy yöneticisi Bryan Wong’a göre “öncelikle eski yazılımların yerini alan, alandaki en iyi teknolojiye sahip” bir isim. 

2021’de halka açılan Clearwater, ilk işlem gününde 41% arttı ancak halka yeni açılan birçok yazılım şirketi gibi o zamandan bu yana sıkıntılar yaşadı.

Wong, müşterilerin yönetim altındaki varlıklarının belirli bir yüzdesine bağlı olan orijinal iş modelinin, özellikle platformun kapsadığı varlıkların 6,4 trilyon dolarlık çoğunluğunu oluşturan sabit gelir piyasasında geçen yılki dalgalanmalar nedeniyle istenmeyen görünümlere yol açtığını söyledi. 

Clearwater, 2022’de “temel artı” modeli olarak adlandırdığı bir modele geçiş yapmaya başladı; müşterilerden yıllık olarak artırabileceği bir taban ücret ile varlıklardaki ve ek hizmetlerdeki artışlar için artan ücretler talep ederek, satışlardaki olumsuz etkisini sınırladı. Bu değişim, şirketin 12 aylık gelirlerinin Eylül 2023’e kadar olan dönemde 21% artmasına yardımcı oldu.

2024, Piyasa Değeri Düşük Hisselerin Yılı Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes