Borsa Yorumları

2023’teki Dev Bulut Harcamaları Hangi Hisselere Yarayacak?

January 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
2023’teki Dev Bulut Harcamaları Hangi Hisselere Yarayacak?

Önemli hiper ölçekleyicilerin yakın vadede bulut harcamalarını artırmasının beklendiğini gösteren verilerin ardından, Bank of America (BofA) çarşamba günü yaptığı açıklamada Nvidia (NVDA), Broadcom (AVGO), AMD (AMD) ve diğer bazı yarı iletken şirketleri için daha önce vermiş olduğu “AL” notunu yineledi.

● Bir bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan analist Vivek Arya, Bank of America’nın bulut teknolojisine yönelik yatırımları takip ederek; Meta (META), Amazon (AMZN) ve Google (GOOGL) gibi önemli bulut şirketlerinin dördüncü çeyrekte bulut harcamalarını 44,3 milyar dolar seviyesine çıkaracağını tahmin ediyor.

● Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 7%’lik büyüme oranı 2019’dan bu yana kaydedilen en düşük oran olsa da 2023 verileri yılın tamamında bulut harcamalarının 178 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. Geçen yıla kıyasla 6%’lık bir artışa işaret eden bu oran için BofA’nın tahmini ise 5% seviyesindeydi.

● Bulut yatırımlarını artıranlardan birinin de Oracle (ORCL) olduğunu ifade eden Arya, şirketin harcamalarının şu an itibarıyla çeyrek bazında 2,4 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve geçen yıla göre 40% artış olduğunu açıkladı. Nvidia (NVDA)’nın “kritik tedarikçisi” olmasından dolayı bu durumun Oracle açısından olumlu görüldüğünü ileri sürdü.

● Alibaba (BABA), Tencent (TCEHY) ve Baidu (BIDU) gibi Çinli büyük teknoloji şirketleri zayıf geçen 2022’nin ardından 2023’te bulut harcamalarını artırmaya hazırlanıyor. Bu durum çip sektörüne fayda sağlayabilir.

● Nvidia (NVDA), Broadcom (AVGO) ve AMD (AMD) için “AL” notu veren Arya, artan bulut harcamalarından fayda sağlaması muhtemel olan Marvell Technology (MRVL) ve Credo Technology (CRDO) hisselerine de dikkat çekiyor.

● Yatırım kuruluşu UBS geçen yaptığı değerlendirmede, AMD (AMD) ve Nvidia (NVDA)’yı 2023’ün en iyi yarı iletken hisseleri arasında gösterdi.

2023’teki Dev Bulut Harcamaları Hangi Hisselere Yarayacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha