Analist Notları

2023’te Ne Kadar Kazandırdılar?

January 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
2023’te Ne Kadar Kazandırdılar?

2023’ü uğurlarken şöyle bir baktığımızda hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda gündemin dolu dolu geçtiğini görüyoruz.

🏆 Peki, yılın kazananları kimler oldu? 

Birlikte inceleyelim. 👇

2023’te Ne Kadar Kazandırdılar?

  • Ons altın yıl boyunca 14,41% yükselse de Altın Sertifikası (ALTIN.S1) 33,33% yükselişle daha iyi getiri sağladı.
  • BIST100 endeksi ise dolar bazlı 16,43% gerilerken endeks içindeki Borusan (BRSAN) dolar bazlı 344,57% yükselişle pozitif ayrıştı.
  • ABD piyasalarına baktığımızda S&P 500 24,73% ve Nasdaq 44,52% yükseliş kaydetseler de Royal Caribbean Cruises (RCL) 165,84% ve Nvidia (NVDA) 245,94% getiri sağlayarak yatırımcılarını sevindirdi.
  • Son olarak Bitcoin yıl boyunca 171,36% artışla dikkatleri üzerine çekse de Bitcoin Madenciliği alanında faaliyet gösteren Marathon Digital Holdings (MARA) 590,88% yükselerek Bitcoin’i adeta solladı!

2024’te Bizi Ne Bekleyebilir?

🌍 Küresel piyasalarda Fed’in faiz artırımlarına erken başlayabileceğine dair umutların yıl boyunca ABD endekslerinde ve altın fiyatlarında itici güç olması bekleniyor. 

🇹🇷 Yurt içi piyasalarda parasal sıkılaşmanın sonuna gelindiğine ilişkin mesajlar, yüksek enflasyonun hisse senedi fiyatlarını yukarı taşıması ve yabancı yatırımcı güveninin kazanılması, yıl boyunca BIST100 endeksini destekleyebilecek faktörler arasında bulunuyor. Öte yandan mart ayında gerçekleşecek Türkiye yerel seçimleri ve enflasyon muhasebesi düzenlemesi gibi başlıklar yatırımcıların yakın takibinde bulunacak.

💰 Bitcoin tarafında ise nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması ile başlaması beklenen rallinin devam etmesi ve BlackRock Spot ETF başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması durumunda kripto para madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketlerin de yükselişe katılması öngörülüyor.

👉 Ayrıca, 2024 beklentilerini ve yatırım trendlerini piyasanın önde gelen isimleriyle birlikte senin için değerlendirdik. Hemen 2024 Yatırım Trendleri: Sırada Ne Var? raporuna göz atabilirsin! 👀

2023’te Ne Kadar Kazandırdılar?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı