Borsa Yorumları

2023’te Borsada Toparlanma Beklenmeli mi?

December 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
2023’te Borsada Toparlanma Beklenmeli mi?

Geçmişe bakıldığında arka arkaya gelen kayıp yıllarının nadiren görüldüğü söylenebilir. Ancak analistler, piyasada 2022’de yaşanan kayıpların boyutunun ve FED’in kurtuluş yönünde henüz bir sinyal vermemiş olmasının, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiği anlamına geldiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

ABD borsaları için on yıldan fazla bir süredir en kötü geçen yılın bitmesine sadece birkaç işlem gününün kaldığı bugünlerde, S&P 500 endeksi yılı 19,8% düşüşle kapatacakmış gibi görünüyor.

Dow Jones Market Data’ya göre bu düşüş, küresel mali kriz nedeniyle endeksin 36,6% değer kaybettiği 2008 yılından bu yana ilk çift haneli değer kaybı oldu. 

Ancak S&P 500’in aşağı yönlü seyrettiği ardışık yıllar yaşanması son derece nadir görülen bir durum. 

  • 1928-2021 yılları arasındaki dönemde S&P’nin iki yıl üst üste değer kaybetmesi durumunun gerçekleşme oranı 10%’dan az. 
  • DataTrek Research tarafından derlenen verilere göre S&P’nin toplam yıllık getirisinin negatif olduğu yılların ardından gelen dönemlerde endeks ortalama 12,6% arttı ve bu kriterlere uyan 25 yılın 17’sinde pozitif tarafta kaldı.

Ancak çift haneli kayıpların yaşandığı yılların ardından gelen piyasa performansı biraz daha karmaşık.

DataTrek Research kurucu ortağı Jessica Rabe salı günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, “S&P 500 geçmişte,  10%’dan daha az kayıp yaşadığı yılların ardından gelen 12 aylık dönemlerde, daha kötü geçen yılların ardından gelenlere kıyasla daha iyi bir kazanç oranı (79%’a 55%) ve daha iyi bir ortalama performans (17,5%’e 6,4%) gösterdi. Sanırım 2022 bu gidişle ikinci grupta yer alacak” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Rabe, S&P 500’ün arka arkaya gelen yıllarda düşüşe devam ettiği birkaç durumun 1929-1939 döneminde yaşanan Büyük Buhran gibi büyük bir ekonomik olaydan veya II. Dünya Savaşı ve 1972 petrol krizi gibi jeopolitik bir şoktan kaynaklandığını belirtti. Rabe bu gibi ardışık düşüşlerin ayrıca 2000’lerin başında dot-com balonunun patlaması ve 11 Eylül 2001 terör saldırıları ve hemen ardından ABD’nin Irak’ı işgal etmesinde olduğu gibi, büyük ekonomik olaylarla jeopolitik şokların aynı anda gerçekleşmesi durumlarından da kaynaklanabildiğini sözlerine ekledi. 

Rabe, S&P 500’ün 2023’te ardışık ikinci düşüş yılını yaşaması için başka bir büyük ekonomik veya jeopolitik krizin meydana gelmesi gerektiğini savundu. Ancak FED’in faiz oranlarını düşürmesi veya federal hükümet harcamalarında bir artış şeklinde gelebilecek bir destek, zor bir yılın ardından ABD hisse senetlerinin toparlanması açısından çok önemli olabilir. 

Rabe yazısında, “Mali friz, işler gerçekten zorlaştığında maliye ve para politikası teşvikleri sayesinde S&P’nin korkunç bir yılın ardından toparlanmasına yardımcı olabileceğini gösteren güzel bir örnek” ifadelerini kullandı.

S&P 500, Lehman Brothers’ın yüksek faizli ipotek yatırımları nedeniyle 619 milyar dolarlık borcun ağırlığı altında iflas etmesinin ardından 2008’de 36%’nın üzerinde bir yıllık düşüş kaydetmişti. Endeks, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ekonomideki kötüleşmenin ciddiyetine karşılık, ek devlet destekli ipoteğe dayalı menkul kıymetler satın alarak FED’in bilançosunu büyütme kararı almasının ardından ertesi yıl 25,9% yükselmişti.

Ancak Wall Street stratejistleri, borsa yatırımcılarını gelecek yıl için herhangi bir “FED put” stratejisi beklememeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

Yatırımcılar en azından Ekim 1987 borsa çöküşünün, Alan Greenspan liderliğindeki merkez bankasının faiz oranlarını düşürmesine yol açmasından bu yana mecazi bir FED yatırımından söz ediyor. Fiili satım (put) opsiyonu; sahibine, elinde bulunan varlığı işlem fiyatı olarak bilinen belirli bir seviyeden satma hakkı tanıyan, ancak bu satışı zorunlu kılmayan, piyasadaki bir düşüşe karşı sigorta poliçesi gibi işlev gören bir finansal türevdir.

Crossmark Global Investments baş piyasa stratejisti Victoria Fernandez; FED’in, piyasanın 2023’teki “sığ resesyon”dan geçmesine izin vereceğini ve hemen devreye girerek faiz oranlarını düşürmeyeceğini düşünüyor. 

Salı günü MarketWatch’a açıklamalarda bulunan Fernandez, “Geçmiş deneyimlere bakarak FED’in hemen devreye gireceğini ve bir “FED put” stratejisi izleyerek işleri bizim yerimize halledeceğini varsayıyor ve bekliyorduk. Ancak Powell piyasalara ‘Hayır, bunu yapmayacağız’ diyor” ifadelerini kullandı.

Sözlerini, “İster istemez bizi uçurumdan aşağı sürmeye çalışıyorlar” şeklinde sürdürdü.

DataTrek kurucu ortağı Rabe, “ABD hisselerinin halihazırda bu kadar dalgalı olmasının nedeni, FED’in ne zaman daha uzlaşmacı bir yaklaşıma döneceğini kimsenin bilmemesi. Başkan Powell yalnızca, enflasyonu FED’in belirlediği hedef olan 2% oranına indirmeye odaklanmış durumda ve ABD işgücü piyasasının gücü göz önüne alındığında bunu yapma serbestisine sahip” dedi.

2023’te Borsada Toparlanma Beklenmeli mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Marketwatch