Borsa Yorumları

2023’te Analistlerin Büyük Kazanç Beklediği 5 Yeni Hisse!

January 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
2023’te Analistlerin Büyük Kazanç Beklediği 5 Yeni Hisse!

Tabiri caizse, borsanın her köşe bucağında korkunç bir 2022 yaşandı. İlk halka arzı gerçekleştirilen hisseler de elbette bundan nasibini aldı. Yeni halka arz edilen şirketlerin performansını takip eden Renaissance IPO ETF (IPO), 2022’de gerçekleşen 57% düşüşle şimdiye kadarki en büyük yıllık düşüşünü kaydetmiş oldu. Oysa şirket en büyük yıllık yükselişini iki yıl önce gerçekleştirmişti. 

Renaissance verileri yeni halka arz edilen şirketlerin toplam gelirinin en azından 2013’ten bu yana en düşük seviyesine gerilediğini ve 2022’de 7 milyar dolardan fazla azaldığını gösteriyor. İlk halka arzlar açısından zayıf geçen yıla rağmen analistler, borsada işlem görmeye 2022’de başlayan bazı hisseler için gelecekte büyük kazançlar öngörüyor. İlk halka arzları 2022’de gerçekleştirilen, en az yedi analist tarafından takip edilen ve ortalama fiyat hedefi en az 15% yükselişe işaret eden hisseleri taradık. Elbette analistlerin 60%’tan fazlası bu hisseleri “AL” notu ile tavsiye ediyor. 

Listeye giren isimlerden Mobileye Global (MBLY), sürüş destek ve otonom sürüş teknolojilerine ağırlık veren bir şirket. Hisse, ekim ayındaki halka arzından bu yana 66%’dan fazla değer kazandı. 14 analist tarafından takip edilen Mobileye, analistlerin yaklaşık üçte ikisi tarafından “AL” notu ile tavsiye ediliyor. Analistlerin çoğunluğu hissenin önümüzdeki 12 ayda yaklaşık 20% oranında yükselmesini öngörüyor. Hisseye “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren JPMorgan analisti Samik Chatterjee bir bilgilendirme yazısında, “Mobieye’ın ADAS (ileri sürücü destek sistemleri) konusunda gösterdiği başarıyı “Otonom Sürüş”te de tekrarlayacağını ve kendisini güçlü ve sağlıklı bir büyüme sağlayacak şekilde konumlandıracağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı. Analist, yazısını şöyle sürdürdü; “ADAS sistemine geniş kapsamlı geçiş 2015-2021 arasında 34%’lük bir gelir artışı sağladı. 

Gelişmiş ADAS sistemlerinin kullanılması sayesinde giderek artan CPV (araçlarda destekleyici algılama özellikleri) ile birlikte Supervision, Chauffeur ve “özel ulaşım hizmeti” platformları, ADAS sistemlerinin otonom araçlara uyarlanmasına olanak tanıyacak. 2022-2030 arasında 38%’lik bir yıllık bileşik büyüme oranı sağlayacak olan bu gelişme, 2030 sonu itibarıyla 23 milyar dolarlık bir gelir anlamına geliyor.” Analistlerin 66%’sı tarafından “AL” notu ile tavsiye edilen göz sağlığı ürünleri üreticisi Bausch + Lomb (BLCO) da listeye giren isimler arasında. Analistlerin çoğu hissenin önümüzdeki yıl 25%’lik bir ralli yapacağını öngörüyor. Bausch + Lomb, mayıs ayında halka arz edilmesinden bu yana 13% değer kaybetti. Listeye giren diğer hisseler şöyle: CinCor Pharma (CINC), Corebridge Financial (CRBG), Credo Technology (CRDO).

2023’te Analistlerin Büyük Kazanç Beklediği 5 Yeni Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC