Borsa Yorumları

2023 Yatırım Rehberi

January 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
2023 Yatırım Rehberi

Pek çok kişi FED’in agresif sıkılaştırma kampanyasının 2023’te bir resesyona sebep olacağı fikrini kabullenmiş durumda. Artık çoğunlukla bu sıkıntılı dönemin ne kadar süreceği ve ne derece ciddi olacağı tartışılıyor. Ancak yine de ekonomistlerle önümüzdeki dönemde yaşanabilecek muhtelif senaryolar konuşulduğunda içinde resesyon olmayan bir ihtimalin de seçenekler arasında olduğunu gördü. Bu pembe tablo tüketicilerin güçlü olmasına, enflasyonun düşmeye başlamasına ve ekonomi resesyon sınırını geçmeden önce FED’in faiz oranlarını yükseltmeyi durdurmasına bağlı. Bu en iyi durum senaryosunda bile büyümenin pek canlı olmayacağı öngörülüyor. Patti Domm’un bildirdiğine göre bu durum yatırımcıların 2023’e sert bir başlangıç yapmaya hazır olmaları gerektiği anlamına geliyor.

Yine de, 2022’deki bazı zayıflıklar 2023’ün güçlü yanlarına dönüşebilir. Çoğu kişi hisselerin yeni yılı daha iyi seviyelerde tamamlayacağını ve tahvillerin de daha iyi performans göstereceğini tahmin ediyor. 

Politika cephesinde ise 2023 şaşırtıcı derecede istikrarlı bir yıl olabilir. Deutsche Bank’a göre bir erken seçim yapılmayacağı varsayılarak bu yıl G7 ülkelerinin hiçbirinin takviminde büyük bir seçim yok. FED’in sıkılaştırma uygulamasının amacı fiyat artışlarını dizginlemek. Eğer merkez bankası bunda başarılı olursa yükselen maliyetler yüzünden baskı altında kalan şirketler bu baskının azalmasıyla biraz rahatlamaya başlayacak. 

En büyük soru işaretlerinden biri Çin’in yeniden açılmasının bu süreçte nasıl bir rol oynayacağı ve Ukrayna savaşı. Sorun bir çözüme kavuşacak mı yoksa uzayıp gidecek mi sorusunun cevabı aranıyor. 

2023’ün piyasalar açısından daha iyi bir yıl olarak kapanması mümkün olmakla birlikte başlangıç bu şekilde olmayacak gibi görünüyor. Wall Street’in önde gelen stratejistleri inişli çıkışlı geçeceğini tahmin ettikleri 2023’ün hisse senetleri için minimum seviyede getiri sağlayacağını düşünüyor. Wall Street’in en büyük yatırımcıları 2023’te bir resesyon yaşanacağından neredeyse emin. 

Peki nerelere sığınıyorlar? 

  • Petrol fiyatlarının 2023’te dalgalı seyretmesi bekleniyor ancak fiyatlar Çin’in tekrar açılma sürecine bağlı olabilir. 
  • Borsa yatırım fonları, yatırımcıların kasvetli görünen 2023’te hasarsız yol almalarına yardımcı olabilir. 
  • 2023, geleneksel 60/40 portföyü için parlak bir yıl olabilir.
  • Ayrıca 2023, temettü hisseleri için güçlü bir yıl olabilir.

2023 Yatırım Rehberi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC