Borsa Yorumları

2023 Volatilite Stratejisi

December 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
2023 Volatilite Stratejisi

Evercore ISI önümüzdeki yılın başlarında piyasalarda büyük bir dalgalanmanın yaşanabileceğini söylüyor. Bu durumda yatırımcılar darbenin etkisini azaltmak için bir opsiyon stratejisi kullanmak isteyebilir. Evercore ISI kıdemli genel müdürü Julian Emanuel, “Bu güne kadar gözle görülür bir volatilite artışına sebep olmadan dip yaptıran bir ayı piyasası yaşanmadı. Bu volatilite 2022’de gerçekleşmedi.  Bu yüzden yılın ilk yarısının dalgalı geçeceğini düşünüyoruz,” dedi. Emanuel, “Resesyonun başlamasından önce dip yaptıran bir ayı piyasası hiç yaşanmadı, bu yüzden ekim ayında gözlemlediğimiz dibin gerçek bir dip olmadığını düşünüyoruz” dedi. Evercore ISI 2023’ün ikinci yarısında sığ bir resesyon yaşanacağını tahmin ediyor.

CBOE Volatilite Endeksi, ya da kısaca VIX, çarşamba günkü kapanışta yaklaşık 22 seviyesindeydi. Wall Street’te “korku göstergesi” olarak anılan bu değer S&P 500 ‘de yapılan çift opsiyonlu (put ve call) işlemleri baz alıyor. Emanuel, “Açıkça, VIX yaklaşık 20 seviyesine düşmüş olduğu için insanlara uzun opsiyonlu dış bükey tarz stratejilere yönelmelerini söylüyoruz” dedi. Opsiyon stratejisini biraz açalım. “Put” opsiyonu yatırımcıya bir varlığı “işlem fiyatı” olarak bilinen belirli bir fiyattan satma hakkı verir. Varlığın cari değeri, put opsiyonu için belirlenen işlem fiyatının üzerinde olduğu sürece bu opsiyon “kazançta olmayan opsiyon” dur. Bu arada bir “call” opsiyonu yatırımcıya bir varlığı belirli bir “işlem fiyatı”ndan alma hakkı verir.

İlgili varlık belirlenen işlem fiyatının altında işlem gördüğü sürece “call”, “kazançta olmayan bir opsiyon”dur. Emanuel’in stratejisi, kazançta olmayan 31 Mart S&P 500 “put” ve “call” larını satın almak üzerine kurulu. Yönetici, ekim ayında yaşanan dipten buyana endeksin 3.500 ile 4.100 aralığında dalgalanmakta olduğunu belirtti. “Büyük olasılık zaman içinde bu aralığın dışına çıkılacağı fikrine dayanarak insanlara 4.100 seviyesindeki “call”ları ve 3.500 seviyesindeki “put” ları almalarını söylüyoruz,” dedi. “Ancak bunu yapmasanız bile, psikolojinin değişebileceği fikrini desteklemek için yeterli volatilite olacak, öyle ki bu aralık kırılacak.” 4.100 seviyesindeki “call”ları ve 3.500 seviyesindeki “put”ları alan yatırımcılar yılın ilk yarısındaki sert dalgalanmalardan, dalgalanma hangi yöne doğru olursa olsun kâr elde edebilir.

Emanuel bu aralığın kırılması için makul bir olasılığın var olduğunu belirtti. “Bizi bekleyen belirsizlikler ve bunların sonuçlarının boyutları sebebiyle piyasa, son birkaç aydır içinde kaldığı aralığı kırabilir,” dedi. Emanuel, “Şayet bu gerçekleşmese bile, halihazırda 20 civarında olan VIX’in yükselmesine sebep olacak yeterli miktarda belirsizlik ve volatilite yaşanacağını ve bu stratejinin kâr getirmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Bütün bunların temelinde yatan gerçek şu; geçen yıla baktığımızda VIX ne zaman 20’ye doğru düşse hemen ardından bir volatilite artışı geldiğini görüyoruz,” dedi.

2023 Volatilite Stratejisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC