Borsa Yorumları

2023 Sağlık Sektöründe Şirket Bölünmelerinin Yılı mı Olacak?

Mayıs 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
2023 Sağlık Sektöründe Şirket Bölünmelerinin Yılı mı Olacak?

Bir şirketin içinde geliştirilmeye başlanan ve ana şirketten daha niş bir konuya odaklanan yeni iş modelinin, kurumdan ayrılarak farklı bir şirket olarak faaliyet göstermesi anlamına gelen şirket bölünmeleri (spinofflar), yeni bir şey değil.

Ancak 2023’te şimdiye kadar görülen seyir, şirket bölünmelerinin sağlık sektöründe büyük bir yer edineceğini gösteriyor. 

Yılbaşından bu yana sağlık sektörüne üç büyük şirket bölünmesi damga vurdu. Bunların en büyüğü, 3,8 milyar dolarlık halka arzıyla 4 Mayıs’ta listelenen Johnson & Johnson (JNJ) spin-offu Kenvue (KVUE). 

Ocak ayında General Electric’ten ayrılarak GE HealthCare Technologies (GEHC) de Nasdaq’ta listelenmeye başladı. Ayrıca Medtronic (MDT) de nisan ayında DaVita (DVA) ile ortak bir girişimin parçası olarak böbrek bakımı faaliyetleri için Mozarc Medical’i kurdu.

Evaluate Vantage’ın kısa süre önce yayınladığı bir rapora göre, 2023’ün geri kalanı ve 2024’ün ilk ayları da sağlık sektöründeki şirket bölünmeleri için yoğun bir dönem olacak. Şirket, bugün ile 2024’ün ilk yarısı arasında altı şirket bölünmesinin yanı sıra bir iş biriminin özel sermaye şirketine satışının gerçekleşeceğini belirtiyor. 

Şirket bölünmesi beklenen şirketler ise şöyle: 

  • 3M (MMM)
  • Labcorp (LH)
  • Novartis (NVS)
  • Danaher (DHR)
  • Medtronic (MDT)
  • Baxter International (BAX)

Yılın ikinci yarısında belki de en çok beklenen şirket bölünmesi, Novartis’in büyük jenerik ilaç bölümü Sandoz’u elden çıkarması olacak. Sandoz’un 2023 yılının ilk çeyreğindeki net satışları, bir önceki yıla göre 4% artarak 2,4 milyar dolara yükseldi.

Baxter International, biyofarma çözümleri birimini yılın ikinci yarısında bir özel sermaye ortaklığına satmaya hazırlanıyor. Bu birim, sözleşmeli üretim ve ilaç dağıtımı alanlarında faaliyet gösteriyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti