Borsa Yorumları

2023 Kehanetleri: Yapay Zeka, Bulut Teknolojisi, TikTok ve “Zuckerverse”

December 30, 2022 • 4 dakika okuma süresi
2023 Kehanetleri: Yapay Zeka, Bulut Teknolojisi, TikTok ve “Zuckerverse”

MKM Partners’ın önümüzdeki yıla ilişkin tahmin ettiği baskın internet temaları ve olası “Siyah Kuğularla” ilgili yıllık bilgilendirme yazısı, yapay zeka alanındaki son gelişmelere odaklanıyor.

 • Siyah Kuğu teorisi; temelde olması olası olan ancak olasılıksız gözüken olaylardan ve insanoğlunun hakikati görmesine engel olan manipülatif etkenlerden bahseder. Detaylı bilgi için: Siyah Kuğu nedir? Neden önemlidir?

Analist Rohit Kulkarni, 2023 odağının nereye evrileceği konusunda kendi düşüncelerini anlatması için mikrofonu popüler bir yapay zekaya dahi vererek onun düşüncelerini alıyor.

Şirketin kehanetleri tutuyor mu? MKM Partners “etkisi yüksek – olasılığı düşük” şeklinde değerlendirdiği ve geçen yıl gerçekleşen “Siyah Kuğu” tahminleri arasında şunları gösteriyor: 

 • 2022’nin, COVID-19 salgınının ileriye dönük etkisinden dolayı online platformların büyümeleri üzerinde önemli bir etki oluşturması 

 • Twitter (TWTR)’ın, şirket tarafından öngörüldüğü gibi, halka açık bir şirket olmaktan çıkması

 • Apple (AAPL)’ın “reklam kaslarını” geliştirmesi 

 • Peloton (PTON)’un “alışılmadık derecede yüksek oranda bir talep geri çekilmesi” yaşaması.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

2023 Kehanetleri

Yapay Zeka

2023 listesinin en tepesinde, daha kasım ayından bu yana hayatımıza giren yapay zeka “sohbet robotu” ChatGPT uygulamasının gündeme getirdiği ve metin, görsel, ses ve video dijital medya içeriği oluşturma ve analizi dâhil olmak üzere binlerce yapay zeka kullanımlarından oluşan “yapay zeka savaşları” üzerindeki adrenalin etkisi var.

Google (GOOGL) ve Microsoft (MSFT)’un ChatGPT mucidi OpenAI şirketini kendi bünyesine katma yarışı nedeniyle “yapay zeka savaşları” artarak devam edecek gibi görünüyor. Uzun süredir paydaş olan Microsoft’un bu sonbaharda yatırımını artırma olanaklarını araştırdığı söyleniyor.

MKM Partners, ChatGPT robotuna da 2023 kehanetlerini sordu. Yapay zeka chat robotunun ise 2023 temaları şöyle; 

 • Yapay zeka 
 • Makine öğrenimi 
 • Sanal gerçeklik / artırılmış gerçeklik (AR/VR) 
 • Nesnelerin interneti 
 • Bulut ve siber güvenliğin artan kullanımına odaklanan yapay zeka

Bulut Teknolojileri

Genel bulut harcamalarının önümüzdeki yıl hızlanacağı beklentisi olduğunu söyleyen Kulkarni,  “Şu anda yatırımcılar, öncelikle makro baskılar ve muhtemelen pandemi sonrası dönemden kaynaklı geri çekilmeler nedeniyle bulut harcamalarındaki yavaşlamanın devam etmesini bekliyor” ifadelerini kullandı. 

Diğer Kehanetler ve Siyah Kuğu Tahminleri

 • TikTok ABD’de yasaklanacak

 • Apple (AAPL)’ın geliştirdiği karma gerçeklik kulaklığı tam bir “fiyasko” çıkacak

 • Özel amaçlı alım şirketleri (SPAC) üzerinden halka arz işlemlerinin, geleneksel halka arzlara ve doğrudan borsada listelenmelere kıyasla daha iyi performans gösterecek

 • Yeniden açılan sermaye piyasalarında, ABD Anma Günü’nden sonra Stripe (STRIP) ve Databricks gibi büyük anlaşmalar gündeme gelecek

 • Kulkarni ayrıca, Twitter (TWTR)’ın borsadan çıkıp özel bir şirket olacağını tahmin ettiği gibi bu sene içinde, Pinterest (PINS) ve Peloton (PTON)’un artık halka açık şirket statüleri olmayacağını tahmin ediyor.

Birleşme/devralma hareketleri konusunda zaman zaman haberlere konu olan her iki şirketle ilgili olarak, “bu şirketlerin hisse senedi fiyatları baskılanmaya devam ederse, bu tür haberlerin yeniden dönmeye başlaması bizim için şaşırtıcı olmayacak” ifadelerini kullandı.

 • Perakende medya ağlarının sosyal medya ağlarına göre daha fazla büyüyeceğini ve bu durumdan Amazon (AMZN), Uber (UBER) ve Instacart (ICART) gibi şirketlerin fayda sağlayacağını söyleyen Kulkarni,  bu aşamada Amazon’un güvenlik ve uygulama yazılımları alanına yayılmak için birleşme/devralma hamleleri gerçekleştireceğini vurguladı.

 • Meta Platforms (META), bir metaverse internet deneyimine yönelik büyük yatırım planlarından oluşan “Zuckerverse” hedeflerini “önemli ölçüde” azaltacak. Şirketler metaverse harcamalarını 2022’de ikiye katlayarak 120 milyar dolara çıkarsa da, “kitleleri ticari eksene çekiş sınırlı olmaya ve beklentilerin altında kalmaya devam ediyor. “META yakın bir zamanda metaverse yatırımlarını sınırlandırmaya karar verirse, yatırımcıların böyle bir hamleyi memnuniyetle karşılayacağını düşünüyoruz.”

2023 Kehanetleri: Yapay Zeka, Bulut Teknolojisi, TikTok ve “Zuckerverse”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha