Borsa Yorumları

2022’de ABD Borsalarının En İyileri ve En Kötüleri!

January 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
2022’de ABD Borsalarının En İyileri ve En Kötüleri!

2008’deki mali krizden bu yana yıl bazında en kötü performansını gösteren S&P 500 (SP500) bu yıl yaklaşık 20% düştü.

Yıl bazında yükseliş kaydeden tek sektör, yaklaşık 60% yükselen enerji sektörü oldu. Petrol fiyatları açısından dalgalı bir yıl yaşandı. İlk etapta Rusya-Ukrayna savaşının küresel ham petrol akışını altüst etmesiyle ve arzda sıkıntı yaşanmasıyla çok yükselen petrol fiyatları, ardından en büyük ithalatçı olan Çin’de talebin azalmasıyla düştü. 

S&P 500 (SP500) şirketleri arasında petrol ve doğal gaz üreticilerinin yanı sıra yenilenebilir enerji şirketleri en parlak gelir seviyelerini yakalayanlar arasında. 

S&P 500’de en çok yükselen isimler arasında ilk iki sırayı Occidental Petroleum (OXY) ve Constellation Energy (CEG) paylaştı. Her iki şirketin hisseleri de iki kattan fazla değer kazandı. OXY hisseleri 117,3% yükselişle 62,99 dolar seviyesine ulaşırken, CEG hisseleri 105,3% yükselerek yılı 86,21 dolar seviyesinden kapattı. 91,6% yükselerek 141,82 dolara ulaşan Hess (HES) ise S&P 500’ün üçüncü en çok kazandıran hissesi oldu. 

S&P’de en çok düşüş yaşayanlara baktığımızda listenin en altında, 71,4% kayıpla hisse fiyatı 100,66 dolara düşen, yedek jeneratör ve güneş enerjisi ürünleri şirketi Generac (GNRC)’ı görüyoruz. 2022’de ortalamanın üzerine çıkan stok miktarı yüzünden sıkıntı yaşayan şirket için bu durum, gelecek yıla ait gelirler üzerinde de baskı oluşturacak gibi görünüyor. 

Yılı 68,6% düşüşle 41,49 dolar seviyesinden kapatan, flört uygulaması Tinder’ın sahibi Match Group (MTCH), S&P’de ikinci en kötü performansı gösteren şirket oldu. Şirketin yaşadığı bu düşüş, teknoloji ve dijital hizmet şirketlerinin yıllık bazda yaşadığı büyük düşüşün bir parçası.

Üçüncü en çok kaybeden S&P ismi ise 67,9% kayıpla 210,90 dolara gerileyen Align Technologies (ALGN) oldu. Diş yapısı tedavilerinde kullanılan 3D dijital tarayıcılar ve ayar mekanizmaları üreten şirket, kısmen özel sağlık hizmetlerine olan talebin düşmesinden, kısmen de yüksek değerleme seviyesinden kaynaklanan bir satış dalgasıyla karşılaştı. 

S&P 500’ün en kötü beşinci performansını göstererek dikkat çeken şirket ise elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA). Elon Musk yönetimindeki şirketin hisseleri 65% değer kaybederek yılı 123,18 dolar seviyesinde kapatırken, yılın ikinci yarısındaki büyük düşüşün yanı sıra yıl içinde birkaç kez 52 haftalık en düşük seviyeleri gördü. 

2022’de ABD Borsalarının En İyileri ve En Kötüleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha