Borsa Yorumları

20% Yükselebilecek Korunaklı Hisseler!

November 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
20% Yükselebilecek Korunaklı Hisseler!

Barclays’e göre, önümüzdeki yıl borsada sıkıntı yaşansa bile halen yapılabilecek bazı hamleler var. Aslında bazı hisseler 20%’den fazla yükseliş kaydedebilir. 

Barclays’den Terence Malone, 2023’te piyasa görünümünün jeopolitik faktörlerle “son derece zorlu” olmaya devam ettiği, faiz oranlarının daha da yükseldiği ve küreselleşmede geri dönüşün sürdüğü ortamda sığ bir resesyon beklediğini söyledi. 

Malone pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir bilgilendirme yazısında, “ABD Hisse Senedi Strateji ekibimiz hisse görünümlerinin 2023 yılı boyunca “son derece zorlu” kalacağına inanıyor. Artmakta olan jeopolitik risk, yüksek faiz oranları ve süregelen ‘küreselleşmeden geri dönüş’ eğiliminin etkisiyle FED’in aşırıya kaçmak ile zamansız geri dönüş arasında ince bir çizgide olmasından dolayı önemli bir geçiş evresinin başlangıcındayız.” ifadelerini kullandı. 

Bu durum, dolardaki dalgalanmalar ve likidite darlığı nedeniyle sermaye piyasaları üzerinde oluşan baskıya yeni bir gerilim daha ekleyecek. Malone, potansiyel aşağı yönlü hareketlerin muhtemel sebebinin önümüzdeki birkaç çeyrek boyunca yaşanacak gelir kayıpları olacağını vurguladı. 

Ekibinin, bariz olumlu bir gelişme yaşanmadıkça FED’in piyasaları kurtarma yönünde bir adım atacağını düşünmediğini belirtti.

Malone bu kapsamda risk-getiri oranlarına, yukarı yönlü eğilimlere ve volatilite verilerine bakarak, resesyon ortamında korunaklı olacak “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesindeki hisseleri taradı. Barclays’in tercih ettiği hisselerin ortalama tahmini artış oranı 1 Kasım itibarıyla 20% olmasına rağmen bu hisselerden birinin 60%’tan fazla değer kazanması muhtemel. 

Barclays’in listesinde yer alan hayvan ilaç şirketi Zoetis (ZTS), 64% ile en yüksek yukarı yönlü potansiyele sahip olan hisse. Geçen hafta açıklanan üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, hisse başı kazanç ve gelir rakamlarında FactSet beklentilerinin altında kalan şirketin dördüncü çeyrek tahminleri aşağıya çekilmiş oldu. Şirketin hisseleri bu yıl yaklaşık 44% değer kaybetti. 

Tahminlerini aşağıya çekmesinin ve beklentilerin altında kazanç açıklamasının ardından bu hafta değer kaybeden bir diğer hisse olan oyun şirketi Take Two Interactive (TTWO), büyük oranda yükselmesi beklenen hisseler arasında. 175 dolarlık fiyat hedefi kasım başı itibarıyla 50% ve salı günkü kapanış rakamına göre 87% yükseliş anlamına geliyor. Hisse bu yıl 47% değer kaybetti.

Diğer yandan PepsiCo (PEP) ürün fiyatlarını artırarak Wall Street beklentilerini geride bırakmaya devam ederken, önümüzdeki dönem tahminlerini yukarı çekme imkanı buldu. Pepsi, Gatorade ve Lay’s gibi popüler çerez ve içecek markalarının üreticisi olan şirket bu yıl 19% düşen S&P 500’ü belirgin bir şekilde geride bırakarak 4% civarında değer kazandı ve halen 2%’lik bir artış potansiyeline sahip.

20% Yükselebilecek Korunaklı Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC