Bültenler

2 Ocak Haftası – ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

January 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
2 Ocak Haftası – ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

Perihan Tantuğ: Bu bölümümüzde; yeni yılda hem ABD piyasalarında hem de Borsa İstanbul’da bizi nelerin beklediğini konuşacağız. 

ABD’nin Bugünkü Gündemi Tutanaklar Olacak

Bugün ABD piyasalarında gözler FED tutanaklarında olacak. Burada bir beklentiye girmeye pek gerek yok. Tutanakların gündeminde enflasyon, Powell’ın gündeminde ise istihdam yer alıyor. İstihdam piyasası güçlü, enflasyon tarafına bakacak olursak 2 enflasyon da beklentinin altında kaldı. Fakat Powell bu konuda “yetmez ama evet” dedi. Bir ay daha enflasyonun beklentilerin altında geldiğini görebiliriz. 

ABD Borsasını Hareket Ettiren Veriler

ABD tarafında çeşitli senaryolar üzerinde konuşacağız. On yıllık tahvil oranlarına baktığımızda bu sabah %3,70’in altına geldiğini görüyoruz. Bu hisse senedi piyasası için olumlu bir haber fakat bizim takip ettiğimiz diğer veri ise: VIX Korku Endeksi! 

VIX Endeksi 22,85 seviyesinde, 20 seviyesinin altına henüz gelmedi. Diğer taraftan “AL” sinyali ve düşen trendleri kırması bakımından şu an borsaların henüz tam randımanlı bir alım yerine gelmediğini görüyoruz. On yıllık tahvil oranlarındaki geri çekilme önemli. Bu çekilmeler devam ederse bunların pozitif olarak ilk yansıyacağı sektör teknoloji sektörü olacak. 

Borsa İstanbul’un 2023 Gündemi!

2022 yılı Borsa İstanbul için çok olumlu geçti. 2023 yılı için ise şimdiden seçim öncesi ve seçim sonrası şeklinde ikiye ayırmak gerekiyor. İlk olarak kademeli hisse alımları yapıp biraz elde nakitle bekleyip seçim sonucunu izlememiz gerekiyor. 

2023 yılı aslında Borsa İstanbul tarafında portföyümüzü çeşitlendirdiğimiz bir yıl olacak. Biz de her hafta podcastimizde elimizden geldiği kadar portföy çeşitlendirmesi açısından yardımcı olacağız. 

ABD borsaları ve Borsa İstanbul’a yönelik teknik analizin tüm detayları Perihan Tantuğ ile Kahve ve Borsa’nın yeni bölümünde!

Yeni bölümü yazının başındaki oynatıcıdan kolayca dinleyebilirsiniz.

2 Ocak Haftası - ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı