18 Ocak Haftası – ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

January 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
18 Ocak Haftası – ABD Borsaları ve Borsa İstanbul Analizi

Perihan Tantuğ: Bu hafta Borsa İstanbul tarafında bir düzeltme hareketi, kâr realizasyonuna tanık olduk. Bu bölümümüzde hem bunu hem de tabii ki yurt dışı piyasalarındaki son durumu konuşacağız.

ABD Piyasaları İçin Bugün Açıklanacak ÜFE Verisi Önemli

Perihan Tantuğ: ABD borsaları için bugün oldukça önemli bir gün. TSİ 16.30’da ABD’de açıklanacak ÜFE verisini hep birlikte izleyeceğiz. Bildiğiniz gibi TÜFE verisi, özellikle enflasyon cephesinde iki ay üst üste beklentilerin altında, üçüncü ayda ise beklentilere tam paralel olarak açıklanmıştı. O yüzden bugün açıklanacak ÜFE verisi yatırımcılar için çok önemli. ÜFE verisi beklentilere paralel veya beklentilerin altında gelirse, risk iştahının devam etmesini bekleyebiliriz. 

Peki, bugünkü ÜFE verisi için beklentiler ne yönde? 

Açıklanacak ÜFE verisi için 6,8%, çekirdek ÜFE verisi için de 5,7%’lik bir piyasa beklentisi var. Piyasalardaki bu pozitif momentumun devam etmesi için ya beklentilere paralel ya da beklentilerin altında bir veri açıklanmasını bekliyoruz. Beklentilerin üzerinde gelirse eğer piyasada bir miktar baskı yaratabilir. 

Borsa İstanbul’da Düzeltme Hareketi! 

Perihan Tantuğ: Borsa İstanbul, 2022 yılını en iyi performansla kapatan tek borsa oldu. Yaklaşık 200%’lere yakın bir getiri sağladı yatırımcılarına. BIST, 2023 yılının ilk ayına da çok iyi başlangıç yaptı aslında. Fakat sonrasında bir düzeltme hareketi geldi. Bunun için birçok senaryo yazabiliriz. Fon satışları, kâr realizasyonu, altındaki hareket, artan mevduat faizlerini güvenli liman olarak görenleri katınca bir domino etkisiyle düzeltme hareketi gördük diyebiliriz. 

Buna düzeltme diyoruz çünkü tepeden itibaren baktığımızda (ki tepe noktası burada 5.700’ler) 19,5% gibi bir düzeltme gördük. Bu, oldukça kabul edilebilir bir seviye. Tepeden %20’ye yakın bir geri çekilmeye düzeltme hareketi diyoruz.

Eğer %20’den fazla olursa ve kalıcı hale gelirse ancak o zaman “yükseliş bitti mi? Ayı piyasası mı başlıyor?” diye sorabiliriz. Fakat tekrardan Borsa İstanbul güçlü bir açılış yaparak “SAT” sinyalini günlük sistemlerimizi yine 5.100’lerin üzerinde “AL”a dönüştürdü. 5.700’lerden başlayan trendi kırmış olduk! 

ABD borsaları ve Borsa İstanbul’a yönelik teknik analizin tüm detayları Perihan Tantuğ ile Kahve ve Borsa’nın yeni bölümünde!

Yeni bölümü yazının başındaki oynatıcıdan kolayca dinleyebilirsiniz.