Analist Notları

12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

June 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

HP (HPQ) 

Bilgisayar ve yazıcı (printer) geliştirici ve üreticisi HP (HPQ), bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında. Ana segmenti kişisel bilgisayar üniteleri ve yazıcı ürünleri olan teknoloji şirketinin, yıllık 3,52% temettü verimi bulunuyor. Şirketin yazıcı segmenti, her türlü yan ürünlerin imalatı, bireysel ve ticari olmak üzere farklı müşteri profillerine farklı donanımlar sağlıyor. Hewlett-Packard grubu, 2015 yılında küresel çapta daha verimli dağılabilmek amacıyla HP, Palo Alto ve Hewlett-Packard olarak üç farklı şirkete ayrıldı.

12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Best Buy (BBY) 

Best Buy (BBY), 2022 mali yılında yaklaşık 52 milyar dolarlık satışla ABD’nin en büyük elektronik cihazlar perakendecisi konumunda yer alıyor. BBY, faaliyet gösterdiği segmentin yaklaşık 10% pazar payına sahipken, ülkenin kuzeyindeki mağaza satışlarının 40%’ını oluşturuyor. Elektronik perakendecisi de bu hafta kâr payı dağıtanlar listesinde ve yıllık 4,89% temettü verimine sahip. Şirketin gelirlerinin büyük çoğunluğunu akıllı telefon, tablet, bilgisayar satışları oluştururken, pandemi sonrası iyileştirilen e-ticaret faaliyetlerinin de satışlara katkı sağlaması bekleniyor.

12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Devon Energy (DVN)

Devon Energy (DVN), Oklahoma merkezli, ABD’nin en büyük fosil enerji arama ve üretim şirketlerinden biri. Yıllık 5,65%’lik etkileyici temettü verimine sahip DVN’in, operasyonlarının çoğunu petrol oluşturuyor. Diğer yerel enerji şirketlerine kıyasla rezerv ve üretim kapasitesi açısından öne çıkan Devon’un, yaklaşık 1,6 milyar varillik petrol rezervi bulunurken üretimin 74%’ünü sıvı doğalgaz ve petrol oluşturuyor. 

12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

TotalEnergies (TTE)

Hepimizin bildiği üzere TotalEnergies (TTE), petrol ve doğal gaz alanında dünyanın dört bir yanında hizmet veren, bu hafta listemizdeki bir diğer enerji şirketi. 45%’i sıvı olmak üzere yaklaşık 12 milyar varile eşdeğer enerji rezervi bulunan şirket, yatırımcılarına yıllık 4,99% temettü verimiyle kâr payı dağıtıyor. Total’in çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 65 ülkede üretim ve dağıtım faaliyetleri bulunuyor. TTE ayrıca, Rus petrol şirketi Novatek’in de 19% hissesine sahip.

12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

12 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı