B├╝ltenler

­čôŁ 1 Sekt├Âr 3 ┼×irket – Sigortac─▒l─▒k

November 24, 2021 ÔÇó 5 dakika okuma s├╝resi
­čôŁ 1 Sekt├Âr 3 ┼×irket – Sigortac─▒l─▒k

Sigortacılık, belirli alanlarda risklerin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan maddi zararları giderme temeli üzerine kuruludur. Sigortacılık sektörü ise bu alanda hizmet gösteren şirketlerden oluşmaktadır.

Şirketlerin temel faaliyetleri; sigorta işlerinin yönetilmesi, işletilmesi ve satışıdır.

İnsanların tüm varlık ve girişimleri, risk diye adlandırılan bazı belirsizliklerin tehdidi altında olduğu için sigortacılık, risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar ve böylece kişi, işletme ve kurumların maddi açıdan geleceğini güvende tutmasını sağlar.

Türkiye’de sigortacılık sektörü, Hazine Müsteşarlığı’na bağlı bulunan Sigorta Denetleme Kurulu tarafından denetlenirken, Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından da düzenlenmektedir.

Belirli kanunlarla sigortalanamaz olarak nitelendirilen riskler dışında hemen hemen bütün riskler sigortalanabilmektedir.

Hayat, sağlık, evcil hayvan, zorunlu deprem, taşıt, trafik, yaşlılık ve kaza gibi pek çok sigorta çeşidi bulunmaktadır.

Türk sigortacılık sektöründe 2020 sonu itibarıyla toplam 63 şirket bulunurken; bunların 21’i hayat ve emeklilik branşında, 39’u ise hayat dışı branşta faaliyet göstermektedir.

 • Sigortacılık sektörü 2020 yıl sonu itibarıyla 300 milyar TL’yi geçen aktif büyüklüğü ile ülkemizde finans sektöründe önemli bir noktada bulunmaktadır.
 • Sektör hem küresel hem de yerel alanlarda büyük sıkıntıların yaşandığı 2020 yılında, toplam aktiflerini %30 oranında artırdı.
 • Hayat sigortası primleri 2018 yılında %1 büyürken, 2019 yılında bu rakam %64’tü. 2020 yılına gelindiğinde ise büyüme %27 seviyesinde gerçekleşti.
 • 2021 Şubat ayı itibarıyla; 16,7 milyar TL’lik prim toplamının %86’sı hayat dışı branşlardan elde ediliyor.
 • 2020 yılında sektördeki 82,8 milyar TL’lik prim hacminin 68,1 milyar TL’si hayat dışı branşlardan elde edildi.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ndeki sözleşme sayısı 2020 yılı sonunda 8,3 milyon kişiye ulaşırken, devlet katkısı ile birlikte toplam fon miktarı ise 159,3 milyar TL’ydi.

Fon miktarı, 2021 yılının mart ayı sonu itibarıyla 155,7 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

 • Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre;

Sigorta sektörünün 2021’in üçüncü çeyreğinin sonu itibarıyla; sadece sigortacılık faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları (teknik kâr), bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,5 düşerek 7,9 milyar TL olarak açıklandı.

2020’nin ilk 9 aylık döneminde sektörün teknik kârlılık toplamı 9,7 milyar TL olarak kayıtlara geçmişti.

Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 8,7 milyar dolar olan bilanço kârı, bu yılın aynı döneminde %11,5 düşüşle 7,7 milyar TL seviyesine düştü.

Sigorta şirketleri, yılın ilk 9 ayında sağlık sigortasında teknik kârını 1,6 milyar TL’nin üzerine çıkardı.
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, 2020’de 80 milyar TL prim üreten sigortacılık sektörünün, 2021 yılında 100 milyar TL prim üretmesinin beklendiğini açıkladı.

🤔 Sektörden Şirketler Kimler?

AKsigorta (AKGRT)

Aksigorta, sektörde 180 yılı aşkın deneyime sahip uluslararası bir sigorta şirketi olan Belçikalı sigortacı Ageas ve Sabancı Holding’in ortak olduğu, Türkiye’de faaliyet gösteren bir sigorta şirketidir.

Aksigorta, Türkiye genelinde 578 çalışanı, 1,500 bağımsız acentesi, 30 aracı kurumu, kardeş şirket Akbank’ın 900 şubesi ve 4,500’e yakın anlaşmalı kuruluş ağı ile faaliyet göstermektedir.

 • Piyasa Değeri: 2,4 milyar TL
 • Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 231 milyon TL
 • F/K: 5,22
 • Temettü Verimliliği: %19,52

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT)

Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. sigortacılık hizmetleri vermektedir.

Hayat, Bireysel Emeklilik ve Ferdi Kaza segmentlerinde faaliyet göstermektedir. Sağlık hizmetleri ve vergi avantajları almada fayda sağlarken emeklilik programları ve emeklilik planları sunmaktadır. Ayrıca kritik hastalıklar, kazalar ve ayrıca kredi koruma planları için sigortalar sağlar.

 • Piyasa Değeri: 4,6 milyar TL
 • Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 421 milyon TL
 • F/K: 5,54
 • Temettü Verimliliği: %11,66

Türkiye Sigorta (TURSG)

Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bulunan kamu sigorta şirketleri Ziraat Sigorta A.Ş., Halk Sigorta A.Ş’nin Güneş Sigorta A.Ş. ile birleştirilmesiyle kurulmuştur.

Şirket; yangın, diğer kaza, motorlu araçlar (kara) mali sorumluluk ve sağlık sigortası branşlarında faaliyet göstermektedir.

 • Piyasa Değeri: 5,9 milyar TL
 • Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 783 milyon TL
 • F/K: 4,12
 • Temettü Verimliliği: %12,43

🔀 Sigortacılık Üçlüsünü Karşılaştıralım 

­čôŁ 1 Sekt├Âr 3 ┼×irket – Sigortac─▒l─▒k

👉 Bunları Biliyor Musun?

F/K Nedir? 

Fiyat / Kazanç oranı anlamına gelen değer, şirket hisselerinin güncel fiyatlarının, son 4 çeyreklik hisse başına kârlarına (EPS) bölünmesiyle hesaplanır.

(Hisse Fiyatı / EPS = F/K)

Daha detaylı bilgi için:

Temettü Verimliliği Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir.

Daha detaylı bilgi için:

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı