Bültenler

1 Sektör 3 Şirket – Havacılık

October 20, 2021 • 5 dakika okuma süresi
1 Sektör 3 Şirket – Havacılık

Havacılık sektörü; insan taşımacılığının yanı sıra kargo ve eşya taşımacılığında da çok önemli bir noktada konumlanmaktadır.

Ulaşım sağlama noktasında en hızlı ve güvenli yol olan havacılık, askeri anlamda da ülkelerin önemli gücüdür. Bu alanda yapılan yatırımların her geçen gün artması havacılık sektörünün ilerlemesinde de önemli bir rol oynayacaktır.

Havacılık sektörü, taşımacılığa ek olarak içerisinde havaalanlarını ve buradaki hizmetleri de barındırır. İmalattan perakendeye, turizmden hizmete pek çok sektörü de doğrudan etkilemektedir.

Havacılık Sektörü İçerisindeki Endüstriler

Covid-19 pandemisi ile birlikte yolcu taşımacılığında bir gerileme olmuş ve kargo taşımacılığı daha fazla ön plana çıkmıştır. Fakat normalleşme süreciyle birlikte buradaki dengenin tekrar sağlanması, yolcu taşımacılığının da eski günlerine dönüşünü kolaylaştıracaktır. Pandemi öncesi en çok büyüyen sektörlerden biri olan havacılığın, ilerleyen dönemde de gelişmeye devam etmesi beklenmektedir.

Dünya Yolcu Trafiği Sıralaması (2020)

Havacılık sektörü; turizm, imalat, sigortacılık, gümrükleme ve paketleme gibi pek çok sektörle bağlantılı olarak faaliyet gösterir ve ekonomiye olan katkısı da oldukça büyüktür.

 • Türkiye’nin 2020 yılındaki ithalatında, ürünlerin taşıma şekline göre %17,9’unu havacılık sektörü karşılarken, ihracatta bu oran %7,5’tir.
 • Türkiye’de 2019 yılında iç ve dış hatlar dahil, toplam havayolu yük taşımacılığı yaklaşık 4 milyon tondur. 2020’de ise pandeminin de etkisiyle yaklaşık 2 milyon ton seviyelerine inmiştir.
 • Türkiye’de 10 havayolu şirketi toplamda 554 uçakla hizmet verirken, bunların 31’i kargo uçağı, 523’ü ise yolcu uçağıdır.
 • Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu sektöründeki zararın bu yıl 51,8 milyar dolara ulaşmasının ardından, gelecek yıl 11,6 milyar dolara düşmesinin beklendiğini duyurdu.
 • 2019 yılı sivil havacılık sektörü cirosu 27,06 milyar dolardır.

🤔 Peki, N’apar Bu Şirketler?

Türk Hava Yolları (THYAO)

Türk Hava Yolları (THYAO); yurt içi, yurt dışı hava taşımacılığı ve kargo hizmetleri vermektedir. Hava Taşımacılığı (Havacılık) ve Teknik Bakım Operasyonları (Teknik) olmak üzere iki segment üzerinden faaliyet göstermektedir. Havacılık segmenti, yurt içi – yurt dışı yolcu ve kargo hava taşımacılığını içerir. Teknik segment ise sivil havacılık sektöründe onarım ve bakım hizmeti, ayrıca havayolu endüstrisiyle ilgili teknik ve altyapı desteği vermektedir. THYAO, toplam 341 uçağı ile Türkiye’nin en büyük filosuna sahip havayolu şirketidir.

 • Piyasa Değeri: 19,76 milyar TL
 • Net Kâr (2020): -5,59 milyar TL
 • F/K: -14,58
 • Temettü Verimliliği: %0,00

Pegasus (PGSUS)

1 Sektör 3 Şirket – Havacılık

Pegasus Havayolları (PGSUS), hava taşımacılığı hizmetleri sunmaktadır. Firmanın hizmetleri arasında Pegasus hediye kartı, uçuş paketleri, araç kiralama & transfer, otel rezervasyonu, online otopark, Pegasus Flex, körfez seyahat sigortası, hızlı yol, havalimanı transferi, turlar ve turistik yerler, ISG lounge ve ING Pegasus BolBol Premium kredi kartı yer alıyor. 1990 yılında kurulan şirketin yaklaşık 6 bin çalışanı bulunmaktadır.

 • Piyasa Değeri: 8,3 milyar TL
 • Net Kâr (2020): -1,97 milyar TL
 • F/K: -3,25
 • Temettü Verimliliği: %0,00

TAV Havalimanları (TAVHL)

1 Sektör 3 Şirket – Havacılık

TAV Havalimanları (TAVHL), havalimanı terminallerinin işletmeciliğini ve işletmesini üstlenmektedir. Terminal operasyonları, ikram işlemleri, duty free işlemleri, yer hizmetleri ve otobüs işletmeleri alanlarında faaliyet gösterir. Terminal binalarını, otoparkı ve genel havacılık terminalini korur ve yönetir. Yiyecek ve içecek operasyonları ile ilgilenir. Gelen ve giden yolcular için gümrüksüz satış mağazaları sağlar. İç ve dış hat uçuşları için trafik, rampa ve uçuş operasyonları hizmetleri sunmaktadır. Dinlenme salonu hizmetleri, bilgi teknolojisi, güvenlik ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra havayolu taksi hizmetleri sunmaktadır.

 • Piyasa Değeri: 9,4 milyar TL
 • Net Kâr (2020): -2,2 milyar TL
 • F/K: -7,73
 • Temettü Verimliliği: %6,01

➡️ Havacılık Üçlüsünü Karşılaştıralım

👉 Bunları Biliyor Musun?

F/K Nedir? 

Fiyat/Kazanç oranı anlamına gelen değer; şirket hisselerinin güncel fiyatlarının, son 4 çeyreklik hisse başına kârlarına (EPS) bölünmesiyle hesaplanır.

(Hisse Fiyatı/EPS = F/K)

Daha detaylı bilgi için:

Temettü Verimliliği Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir.

Daha detaylı bilgi için:

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

2020 HAVAYOLU SEKTÖR RAPORU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Faaliyet Raporu 2020

Havacılık sektörünün zararında keskin düşüş bekleniyor

KPMG Perspektifinden Taşımacılık ve Lojistik Sektörüne Bakış

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ ÜZERİNE KAVRAMSAL BİR YAKLAŞIM

Havayolu Taşımacılığı Endüstrisi ve Ekonomik Etkileri

HAVACILIK SEKTÖRÜ VE HAVALİMANLARI

Rasyonet.com.tr

Tradingview.com

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı